Rola logistyka w planowaniu trasy przejazdu: o co warto zadbać?

Mateusz Nowak
14.12.2020

Logistyk jest niecenioną osobą w firmie transportowej. To on odpowiada za prawidłowe przygotowanie ładunku, zbiera informacje na temat zlecenia i przekazuje je kierowcom, a także planuje trasę przejazdu. Szczególnie odpowiedzialne jest to ostatnie zadanie, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ zarówno na terminowość realizacji przewozu, jak i komfort oraz bezpieczeństwo kierowcy. O co należy zadbać w pierwszej kolejności planując trasę przejazdu?

Wybór preferowanych dróg

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim rodzaj dróg z podziałem na płatne, darmowe, krajowe, gminne, autostrady, drogi ekspresowe itd. Logistyk musi prześledzić wszystkie dostępne trasy dojazdu i wskazać kierowcy tę, która będzie optymalna pod względem kosztu oraz komfortu jazdy. Wiele firm transportowych z góry zakłada np., że kierowcy nie mogą korzystać z autostrad – i to nie tylko z uwagi na koszty, ale też możliwe opóźnienia spowodowane wypadkami czy korkami.

Rozplanowanie trasy z uwzględnieniem obowiązkowych pauz

Logistyk w swoim planowaniu musi brać pod uwagę obowiązujące przepisy, które nakazują kierowcy zrobienie sobie pauzy. Przerwy powinny wypadać w miejscach zapewniających kierowcy maksymalne bezpieczeństwo, bez konieczności zbaczania z trasy, długiego szukania hotelu czy parkingu.

Omijanie najbardziej zatłoczonych odcinków

Zadaniem logistyka jest opracowanie takiej trasy przejazdu, która zapewni terminowe dostarczenie ładunku pod wskazany adres. Czynnikiem ryzyka zawsze są korki oraz inne zdarzenia drogowe, które siłą rzeczy stopują kierowcę. Logistyk może przewidzieć takie zagrożenia – na przykład powinien wiedzieć, że wysyłanie kierowcy przez sam środek metropolii z dużym prawdopodobieństwem skończy się przymusowymi postojami w korkach.

Optymalnie będzie zaplanować trasę w taki sposób, aby kierowca mógł korzystać z obwodnic oraz zawsze miał możliwość szybkiej zmiany drogi, gdyby ta pierwotnie wskazana była zakorkowana czy zablokowana z powodu wypadku.

Brak postojów w niebezpiecznych miejscach

Logistyk bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, bo to on wskazuje mu trasę przejazdu. Wiedząc, że np. we Francji regularnie dochodzi do ataków na ciężarówki, nie powinien planować postoju w tym kraju, za to zaproponować taką trasę, aby kierowca miał możliwość odpoczynku w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie