Regały wjezdne: co trzeba o nich wiedzieć?

Maciej Piwowski
04.01.2024

Regały wjezdne należą do kategorii najpopularniejszych regałów magazynowych, co wynika przede wszystkim z ich uniwersalności oraz bardzo komfortowej obsługi. Co warto wiedzieć o regałach wjezdnych? Jakie są ich najważniejsze zalety? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Skąd nazwa regałów?

Regały wjezdne swoją nazwę biorą od tego, że umożliwiają swobodny wjazd wózkiem widłowym w głąb regałów, a tym samym pozwalają na łatwy załadunek i rozładunek towarów, w tym umieszczonych na paletach.

Taka konstrukcja przekłada się na bardzo szybką i bezpieczną obsługę regałów, co ma również wpływ na tempo rotacji towarów.

Warto wiedzieć, że regały wjezdne występują w różnych wariantach wysokości i udźwigu. Mogą to być również regały wysokiego składowania, przeznaczone do zabudowywania największych magazynów o znacznej kubaturze, na przykład na zapleczach sklepów meblowych, hurtowni budowlanych etc.

Specyfika i zalety regałów wjezdnych

Regały wjezdne przede wszystkim umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu. Idealnie nadają się do składowania na nich towarów jednorodnych, które są przeznaczone do szybkiej wysyłki/dalszego transportu. Decyduje o tym wspomniana łatwość załadunku i rozładunku towarów.

Szacuje się, że regały wjezdne pozwalają na wykorzystanie nawet do 90% powierzchni magazynu oraz ograniczenie przejazdów wózkiem widłowym – wszystko dzięki temu, że obsługa towarów odbywa się wyłącznie z jednej strony regału.

Dodajmy również, że regały wjezdne są masowo wykorzystywane w magazynach, w których wdrożono lub planuje się wdrożyć systemy LIFO oraz FIFO.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie