Kod 96 w prawie jazdy – co oznacza i do czego uprawnia?

Mateusz Nowak
02.02.2024

Prawo jazdy kategorii B, co powinien wiedzieć każdy kierowca, uprawnia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Dotyczy to również zestawów pojazdów, czyli np. samochodu z podpiętą przyczepą. Okazuje się jednak, że można stosunkowo łatwo rozszerzyć swoje uprawnienia poprzez uzyskanie kodu 96 w prawie jazdy kategorii B. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Do czego uprawnia ten kod?

Kod 96 w prawie jazdy kategorii B informuje, że kierowca jest uprawniony do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów o DMC nieprzekraczającym 4250 kilogramów. Tym samym może np. usiąść za kierownicą samochodu o DMC 2200 kilogramów i holować przyczepę o DMC 2000 kilogramów.

Aby uzyskać taki kod nie trzeba przechodzić żadnego kursu – wystarczy zdać egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Komu przyda się prawo jazdy z kodem 96?

Kod 96 to spore udogodnienie z punktu widzenia osób, które chcą holować przyczepę, na przykład kempingową i wiedzą, że zespół pojazdów przekroczy 3,5 tony DMC, natomiast wciąż będzie to mniej niż 4250 kg.

W takiej sytuacji kierowca może uniknąć konieczności robienia kursu i zdania egzaminu na prawo jazdy B+E lub C+E, co oszczędza czas i bardzo dużo pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie