Zarządzanie flotą pojazdów – na czym to właściwie polega?

Jerzy Biernacki
24.10.2016

Każda firma transportowa, szczególnie specjalizująca się w transporcie międzynarodowym, dąży do zbudowania dużej floty pojazdów. Są one fundamentem sukcesu w branży i osiągania wysokich przychodów. Medal ma jednak dwie strony. Im więcej pojazdów, tym trudniej jest nimi zarządzać. Dlatego niektóre firmy transportowe decydują się na outsourcing tej usługi i zlecają zarządzanie flotą pojazdów specjalistom. Na czym to dokładnie polega?

Niewdzięczne obowiązki spadają na czyjeś barki

Właściciel firmy transportowej dysponującej np. 50 samochodami nie narzeka na brak problemów. Z czasem jednoczesne zarządzanie ludźmi, procesami biznesowymi i pojazdami staje się po prostu niemożliwe. Wówczas warto rozważyć powierzenie tej najmniej wdzięcznej części działalności komuś innemu.

Na rynku nie brakuje firm specjalizujących się w zarządzaniu flotami pojazdów. Najczęściej prowadzą je byli właściciele firm transportowych lub doświadczeni logistycy, którzy znają się na transporcie krajowym i międzynarodowym. Swoją wiedzę wykorzystują do efektywnego zawiadywania pojazdami innych przedsiębiorstw.

W ten sposób właściciel firmy zdejmuje ze swojej głowy bardzo stresujący obowiązek. Jednocześnie ma prawo wymagać, aby zarządca floty wywiązywał się z ustalonych procedur, raportował, dbał o sprawność pojazdów itd. To ogromna wygoda.

Czym dokładnie zajmuje się zarządca floty pojazdów?

Do podstawowych składników tej oferty zalicza się m.in.:

  • Monitorowanie czasu pracy kierowców
  • Zamawianie części i negocjowanie cen z ich dostawcami
  • Serwisowanie pojazdów wraz ze znalezieniem odpowiedniego warsztatu oraz wynegocjowaniem stawek serwisowych
  • Natychmiastowe reagowanie na wszelkie awarie, wypadki, nieprzewidziane zdarzenia na drodze zgłaszane przez kierowców
  • Integracja firmy z różnymi systemami kart paliwowych, systemami GPS, aplikacjami mobilnymi
  • Tworzenie raportów finansowych np. zużycia paliwa, kosztów pracy itp.
  • Dbanie o formalności związane z użytkowaniem pojazdów, jak homologacje, przeglądy

Jak widać zakres tych obowiązków jest spory. Jeśli firma oferująca zarządzanie flotą rzeczywiście się z tego wywiązuje, to gwarantuje przedsiębiorcy naprawdę duże wsparcie biznesowe, a także duże oszczędności.

Taką usługą warto się zainteresować w momencie, gdy w firmie pracuje kilkanaście pojazdów, a spedycja obejmuje całą Europę. Wówczas samodzielne zarządzanie flotą staje się naprawdę uciążliwe i stresujące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie