Wózek widłowy – dlaczego warto go mieć w swoim magazynie?

Piotr Kowalczyk
09.11.2015

Wydawać by się mogło, że to absolutnie podstawowe narzędzie w branży logistycznej, tymczasem wielu przedsiębiorców nie ma własnych wózków widłowych. Najczęściej tłumaczą to tym, że prowadzą niewielkie magazyny i skupiają się na transporcie. Tymczasem wózek widłowy nie tylko pomaga w pracy, ale staje się również inwestycją w szybki rozwój firmy.

Ciężar zależy od punktu widzenia

Pomijając nawet kwestie związane z przepisami BHP, to posiadanie wózka widłowego w magazynie jest zwyczajnie dowodem zdroworozsądkowego i odpowiedzialnego myślenia o swoim biznesie. Właścicielowi często może się wydawać, że jego pracownicy spokojnie dają sobie radę z dźwiganiem towarów, jednak w rzeczywistości może po prostu nie chcą się skarżyć?

Wózek widłowy jest największym przyjacielem magazyniera, ale też właściciela. Nie oczekuje wypłaty, nie potrzebuje przerw, bez marudzenia wykonuje wszelkie powierzone mu zadania. Jedno takie urządzenie może znacznie usprawnić pracę magazynu oraz bardzo podnieść poziom zadowolenia z pracy naszych pracowników.

Wyobraźmy sobie, że do naszego magazynu trafia coraz więcej towarów, są one też coraz większe. Wówczas możemy zatrudnić kolejnego magazyniera, co wiąże się z bardzo wysokimi kosztami pracy, albo po prostu zainwestować w wózek. Ta druga opcja jest bardziej opłacalna, jeśli w grę wchodzi wyłącznie kwestia usprawnienia pracy magazynu.

Wózek widłowy pierwszym etapem realnego rozwoju firmy

Gdy w naszym magazynie pojawia się wózek widłowy jest to znak, że firma zmierza w dobrym kierunku. Zamówień przybywa, rotacja towarów jest coraz większa i w pewnym momencie sami ludzie nie dadzą sobie z tym rady. W logistyce nie chodzi przecież o to, aby pracownicy przekraczali swoje fizyczne możliwości – to nie sport. Liczy się wyłącznie usprawnienie obsługi klientów. Do tego wózek widłowy jest po prostu niezbędny.

Jeśli więc zauważamy, że mamy coraz większe problemy z terminową obsługą zleceń, to nie dopuśćmy do tego, aby została przekroczona granica, za którą klienci przestaną nam ufać. Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wózek widłowy (lub kilka), który umożliwi nam utrzymanie jakości i terminowości. To zaprocentuje kolejnymi zamówieniami.

Praca magazynu powinna być maksymalnie ergonomiczna i efektywna. Warto sobie uzmysłowić, że dzięki wózkowi widłowemu pracownicy będą tracić mniej czasu na wykonywanie zadań przekraczających ich możliwości. Praca będzie po prostu postępować szybciej i sprawniej – zgodnie z ideą logistyki.

Nie każdy przedsiębiorca musi od razu inwestować w nowy sprzęt, który jest jednak dość kosztowny. Na rynku nie brakuje używanych wózków, spośród których można spokojnie wybrać maszynę dopasowaną do potrzeb naszego magazynu. Oczywiście nie zapominamy o przeszkoleniu załogi – jeśli nie chcemy zatrudniać nowego pracownika, to zainwestujmy w kurs obsługi wózka widłowego dla magazynierów. Zyskamy bardziej fachową kadrę, która poczuje, że firma wiąże z nią spore nadzieje, a to wpłynie na poprawę atmosfery w zakładzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie