Windy przemysłowe – niezbędny element logistyki magazynowej

Piotr Kowalczyk
16.05.2022

Windy przemysłowe wchodzą w skład systemów transportu wewnętrznego, które buduje się w każdym nowoczesnym magazynie. Bardzo ułatwiają codzienną pracę, odciążając pracowników i chroniąc ich przed kontuzjami wysiłkowymi. Czym dokładnie są windy przemysłowe? Jakie rozwiązania oferują producenci takich wind?

Windy przemysłowe: czym dokładnie są i gdzie się je stosuje?

Windy przemysłowe to nic innego, jak platformy umożliwiające transportowanie różnego rodzaju towarów w kierunku wertykalnym, czyli pomiędzy kondygnacjami. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie następuje transport wewnętrzny towarów z jednego poziomu na drugi.

Celem stosowania wind jest przyspieszenie logistyki magazynowej oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracowników. Warto przy tym zaznaczyć, że obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów wind przemysłowych, które różnią się ze względu na rodzaj napędu, ładowność oraz systemy pozycjonowania.

Można tutaj wymienić takie rozwiązania, jak windy dwu- i czterosłupowe, windy z szynami kodowanymi, windy z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami czy windy plecakowe, gdzie napęd umieszcza się w dowolnym miejscu na słupach.

Windy przemysłowe są niezbędnym elementem wyposażenia nie tylko magazynów, ale też m.in. zakładów produkcyjnych czy sklepów wielkopowierzchniowych.

Rozwiązania stosowane w windach przemysłowych

Same windy przemysłowe nie są specjalnie skomplikowanymi urządzeniami. Producenci coraz częściej stosują w nich jednak szereg rozwiązań, które z jednej strony mają przyspieszać transport towarów, a z drugiej zapewniać jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników obsługujących windę.

Wspomnijmy chociażby o systemach ogrodzeniowych (chronią przed ingerencją nieuprawnionych osób w pracę windy) czy o mechanizmach blokujących platformę windy w ustalonej pozycji (uniemożliwia to zmianę położenia windy w trakcie załadunku lub rozładunku).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.