Waga pomostowa, legalizowana

Antoni Kwapisz
05.04.2022

Wagi pomostowe, inaczej zwane wagami platformowymi, są to urządzenia służące do ważenia ładunków gabarytowych w hurcie. Od innych wag wyróżnia się on nośnią o dużej wytrzymałości, pozwalającej na mechaniczne nakładanie towarów. Dodatkowo taka waga może być zabudowana w posadzce, co umożliwia ważenie całego pojazdu z ładunkiem i bez niego, w celu szybszego i bardziej efektywnego ważenia towaru.

Dla kogo jest waga pomostowa?

Tak jak już to było wspomniane, wagi platformowe wykorzystywane są w handlu hurtowym, ale również i w przemyśle. Takowe wagi możemy bardzo łatwo znaleźć w skupie złomu, na stacjach kolejowych gdzie przyjmowany jest towar, oraz w firmach zajmujących się wywozem śmieci. Mniejsze wersje występują również w większych gabinetach weterynaryjnych jak i wśród rolników. Niezliczona ilość firm dla sprawnego funkcjonowania musi posiadać w swoim arsenale takową wagę. Często, w szczególności w handlu hurtowym, wagi pomostowe są zabudowane w posadzkę, albo też i na ulicy, w celu ułatwienia zważenia towaru. Takie wagi są standardowe wśród wielu producentów, są relatywnie tanie, proste w obsłudze oraz łatwiej je serwisować niż np. wagę samochodową. Wiele różnych producentów oferuje wagi, które są, bądź mogą, być legalizowane.

Co to legalizowane wagi?

Waga legalizowana posiada aktualne certyfikaty wydawane przez Urząd Miar. Wagi pierwotnie legalizowane, czyli takie, które zostały zakupione już z certyfikatem, mają ważność do trzech lat. Następne certyfikaty ważne są już dwa lata. W Polsce każdy właściciel zobowiązany jest do posiadania aktualnego certyfikatu, w przeciwnym wypadku jest on obciążony mandatem do maksymalnie pięciuset złotych. Dlatego warto jest się upewnić przed zakupem, że waga posiada już legalizację. Alternatywnie sprzedawca może świadczyć usługę zalegalizowania wagi za dodatkową opłatą. Waga legalizowana jest wymogiem w przemyśle, zapewnia dokładność i szczerość w ważeniu towarów, złomu, czy też zwierząt.

Czy jest waga pomostowa potrzebna?

Wagi pomostowe wykorzystywane są obecnie w niemal każdym przedsiębiorstwie. Służą one jako narzędzie pracy wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba ważenia towarów wielkogabarytowych czy też palet. Zarówno duże jak i małe firmy mogą wiele zyskać z zakupu takowego urządzenia. Od małych wag magazynowych wykorzystywanych w sklepach czy przy hodowli zwierząt, po wielkie wagi pomostowe wykorzystywane do ważenia towaru w kolei. Na obecne standardy bez takowej wagi, w szczególności legalizowanej, nie można efektywnie prowadzić przedsiębiorstwa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.