Transport morski czy lotniczy? Poznaj najważniejsze różnice

Remigisz Szulc
28.09.2020

Światowa logistyka nadal opiera się na transporcie drogowym i kolejowym, jednak nie możemy zapominać, że mamy do dyspozycji jeszcze dwie inne metody przewozu towarów. Chodzi oczywiście o transport morski oraz lotniczy. Nie należy ich traktować zamiennie, ponieważ raczej nie stanowią dla siebie alternatywy. Wynika to z istotnych różnic pomiędzy oboma metodami przewozu towarów. Te najważniejsze opisujemy w naszym poradniku.

Co warto wiedzieć o transporcie morskim?

Transport morski nadal pozostaje bezkonkurencyjny w relacji kosztu do masy przewożonego towaru. Umożliwia on przetransportowanie praktycznie dowolnego ładunku, w tym ponadgabarytowego czy wymagającego chociażby kontrolowanej temperatury. W porównaniu z transportem lotniczym ten realizowany na statkach jest wielokrotnie tańszy, co w praktyce decyduje o wciąż utrzymującej się popularności tej metody.

Transport morski jest bardzo efektywny, ponieważ pozwala na dostarczenie towarów do praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Pamiętajmy natomiast, że nie istnieje on bez wsparcia ze strony transportu kołowego lub kolejowego – materiały dostarczone do portu muszą jeszcze jakoś trafić do końcowych odbiorców.

Transport morski zdecydowanie najlepiej sprawdza się wtedy, gdy mamy do przetransportowania bardzo dużo towarów o znacznej masie, a chcemy to zrobić „za jednym razem”, bez rozbijania spedycji na kilka środków transportu.

Poważną wadą transportu morskiego jest natomiast czasochłonność. Przewóz towarów z jednego portu do drugiego zajmuje bardzo dużo czasu, a już szczególnie w porównaniu z transportem lotniczym.

Transport lotniczy: kiedy sprawdza się najlepiej?

Transport lotniczy jest dziś masowo wykorzystywany do przewozu drobnych towarów, w tym poczty, przesyłek o znacznej wartości, nawet towarów, które szybko się psują. Wybieramy go wtedy, gdy priorytetem jest zaoszczędzenie jak największej ilości czasu. Wówczas na znaczeniu traci najważniejsza wada transportu lotniczego, czyli bardzo wysokie koszty.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że przemieszczanie ładunków drogą lotniczą ma bardzo istotne ograniczenia w zakresie masy oraz rozmiaru transportowanych towarów. Pisząc prościej: samolotem nie przewieziemy wszystkiego, jak ma to miejsce w przypadku transportu morskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie