Transport maszyny przemysłowej: o co trzeba zadbać?

Remigisz Szulc
31.12.2019

Bywają sytuacje, gdy pojawia się konieczność przetransportowania dużej maszyny przemysłowej pomiędzy dwiema odległymi lokalizacjami. Będzie tak wtedy, gdy na przykład przedsiębiorstwo zmienia siedzibę lub po prostu nabyło używaną maszynę i musi we własnym zakresie zorganizować jej przewóz. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, wymagające szczegółowego planowania, ostrożności i użycia profesjonalnego sprzętu. Kilka cennych wskazówek dotyczących transportu maszyny przemysłowej znajdziesz w naszym poradniku.

Po pierwsze: fachowy demontaż

Demontaż maszyny przemysłowej należy powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednim zapleczem ludzkim i sprzętowym. Tutaj nie ma miejsca na przypadek i amatorskie działania. Pamiętajmy, że od jakości demontażu zależy czas ponownego podłączenia maszyny w docelowym miejscu. Wszelkie opóźnienia i dodatkowe koszty najczęściej są pokłosiem popełnionych wcześniej błędów.

Po drugie: wybór odpowiedniej firmy transportowej

Nie może to być firma przypadkowa, która po prostu dysponujemy odpowiednim samochodem. Należy zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem, które ma doświadczenie w przewożeniu maszyn przemysłowych – taka firma będzie dysponować odpowiednim sprzętem, w tym atestowanymi pasami i linami oraz niezbędnymi zezwoleniami, które przydadzą się, jeśli transport będzie wymagać zgłoszenia.

Po trzecie: bezpieczny załadunek

Bardzo odpowiedzialny etap, przy którym powinien być obecny właściciel maszyny. Załadunek zwykle odbywa się przy pomocy dźwigu, jednak bywa, że nie ma fizycznej możliwości jego zastosowania. Wówczas trzeba sobie pomóc na przykład wózkiem widłowym czy ręcznym liftem, co już nastręcza niemałych problemów. Do uszkodzenia maszyny przemysłowej najczęściej dochodzi właśnie na etapie załadunku oraz rozładunku.

Po czwarte: zaplanowanie trasy przejazdu

Co ważne, wcale nie musi to być trasa najkrótsza. Firma transportowa odpowiedzialna za przewóz maszyny uwzględnia tutaj takie kwestie, jak chociażby przepisy drogowe dotyczące maksymalnej masy całkowitej zespołu pojazdów oraz wysokość wiaduktów kolejowych i mostów znajdujących się na trasie. Wymaga to dokładnego planowania na poziomie logistycznym i jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby transport maszyny przemysłowej powierzyć wyspecjalizowanej, doświadczonej firmie przewozowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.