System WMS: sprawdź, dlaczego warto go wdrożyć!

Andrzej Winnicki
22.01.2021

W dzisiejszej dynamicznie rozwijającej się gospodarce efektywność przyjmowania, przechowywania i wysyłki towarów odgrywa niezwykle ważną rolę. Aby zyskać przewagę nad konkurencją, powinieneś wdrożyć nowoczesny system zarządzania magazynem (WMS). To aplikacja wspiera i optymalizuje pracę magazynu i centrum dystrybucji poprzez zautomatyzowane funkcje zarządzania. Ułatwia codzienne planowanie i kontrolę zasobów magazynowych. Dodatkowo pozwala zarządzać produktem w czasie rzeczywistym. Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć go do firmy!

Kluczowe źródło informacji

Zalety systemu zarządzania magazynem nie ograniczają się do przekazywania informacji w czasie rzeczywistym. Dobrze zaprojektowany WMS śledzi i dostarcza dane historyczne, które pomagają menadżerom i logistykom w przewidywaniu przyszłych potrzeb. Umożliwia zarządzanie zapasami na najwyższym poziomie, dzięki czemu zapewnia profesjonalną obsługę klienta.

Integracja z systemem ERP

Dobry WMS można zintegrować z istniejącym systemem zarządzania biznesu, dzięki czemu nie musisz już replikować programów i procedur. Chociaż jego wdrożenie i uruchomienie wiąże się z wysokimi kosztami, warto je ponieść, by usprawnić działanie firmy. Obniża koszty pracy, pozwala precyzyjnie ocenić poziom zapasów. Przyspiesza też realizację zamówień. Dodatkowo zmniejsza liczbę błędów popełnianych przy pobieraniu i wysyłaniu towarów.

Sprawna obsługa klienta

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez menadżerów i planistów jest to, że często rozdzielają komunikację między magazynem a działem obsługi klienta. Zwykle skutkuje to rozpraszaniem i sporą stratą czasu. Niejednokrotnie wiadomości muszą przejść przez kilka działów lub zespołów, zanim dotrą do właściwej osoby.

Z kolei system WMS od Dataconsult.pl obejmuje przejrzyste funkcje rejestrowania związane z obsługą klienta. Dzięki niemu zarówno magazyn, jak i konsultanci ds. obsługi klienta mogą śledzić zamówienia, czas realizacji, procedury wysyłki i opinie konsumentów w czasie rzeczywistym. Zintegrowana komunikacja chroni przed zamieszaniem, błędami pracowników i ogólnym brakiem czasu.

Platforma technologiczna

Najlepsze systemy magazynowania są zbudowane na platformach typu open source, które zachęcają do współdziałania i integracji z innymi rozwiązaniami. Rosnące oczekiwania konsumentów i presja ze strony konkurencji zmuszają firmy do przewartościowania swoich modeli biznesowych i stanowiska technologicznego. Właściwy system WMS powinien być wystarczająco elastyczny, aby dostosować się do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa, spełniać wymagania operacyjne i dotrzymywać kroku najlepszym praktykom branżowym.

Profesjonalne zabezpieczenie

Skuteczny system WMS pozwala prowadzić skrupulatną ewidencję zapasów. Opiera się na loginach użytkownikach, dzięki czemu nie musisz się martwić, że pracownicy będą mieć dostęp do poufnych informacji. Ponadto systemy wykorzystujące zautomatyzowane zbieranie danych, takich jak identyfikatory radiowe (RFID), mogą skutecznie eliminować przypadki kradzieży. Dzięki nim można w każdej chwili sprawdzić aktualny poziom zapasów. Przekładają się na rzeczywiste oszczędności i lepsze wyniki sprzedażowe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie