Spedycja a logistyka – poznaj różnice

Jerzy Biernacki
02.05.2022

Spedycja i logistyka są pojęciami używanymi zamiennie przez osoby spoza branży. Okazuje się jednak, że to spory błąd, ponieważ mówimy tutaj o dwóch różnych działalnościach. Zlecając „spedycję” możesz się więc zdziwić, gdy wykonawca transportu zapyta Cię o to, czy masz własnego logistyka lub korzystasz z usługi zewnętrznej. Poznaj zatem podstawowe różnice między spedycją a logistyką.

Czym jest spedycja?

Spedycja to działalność polegająca na transportowaniu powierzonych przez klienta towarów z punktu A do punktu B. Innymi słowy: spedytor to firma, która przyjmuje konkretne materiały i ma za zadanie dostarczyć je pod wskazany adres. Najpopularniejszą formą spedycji jest oczywiście transport drogowy, choć może być on również realizowany drogą morską, lotniczą, kolejową lub w systemie intermodalnym (czyli łączącym różne metody transportu).

Spedytor jest wykonawcą usługi, natomiast nie odpowiada za przygotowanie towarów do przewozu, ich magazynowanie, ubezpieczenie, opracowanie optymalnej trasy przejazdu i załatwienie niezbędnych dokumentów.

Czym jest logistyka?

Logistyka to znacznie szersza dziedzina, która obejmuje zarówno spedycję, jak i całe zaplecze związane z organizacją transportu towarów. Zadaniem logistyka jest zagwarantowanie, że przewóz odbędzie się bez przeszkód, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostanie zrealizowany terminowo, bezpiecznie i bez narażania zleceniodawcy na nadmierne koszty.

Można zatem napisać, że logistyka zajmuje się wszystkim, co ma związek z przewozem towarów: od planowania, przez kontrolowanie, aż po realizację transportu. Logistyk wybiera również odpowiedniego spedytora, biorąc pod uwagę chociażby to, czy powierzone towary wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej.

Spedycja jest więc częścią logistyki, natomiast nie można używać tych określeń zamiennie, ponieważ wynikną z tego później nieporozumienia.

Jeśli chcesz tylko zlecić transport towarów, a sam zajmiesz się szeroko pojętą organizacją, to wybierz firmę spedycyjną. Jeśli jednak potrzebujesz kompleksowej obsługi, to powinieneś poszukać firmy świadczącej usługi logistyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.