Sklep z oponami cenionych producentów – jak wybierać opony?

Andrzej Winnicki
17.06.2021

Zakup nowych opon to jeden z wydatków, które muszą ponosić właściciele samochodów. Zwykle wiąże się to z dużymi kosztami, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy lepiej kupić opony nowe, czy też wystarczą używane. Czym się kierować przy zakupie opon?

  1. Nowe czy używane opony – co warto kupić?
  2. Jaki powinien być minimalny poziom bieżnika opony?

Prawidłowo dobrane ogumienie samochodu gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę, dlatego jest to zakup, który należy dobrze przemyśleć. Wielu kierowców przy zakupie opon kieruje się przede wszystkim ceną, dlatego często wybierają opony używane, ponieważ mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić. Jednak bardzo istotną cechą opon jest ich prawidłowa przyczepność, ponieważ minimalizuje to ryzyko spowodowania kolizji. Dlatego wybierając opony, należy kierować się przede wszystkim ich jakością, a cena nie powinna być kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie. Nowe opony kupisz na stronie https://noweopony.pl/.

Nowe czy używane opony – co warto kupić?

Kupując opony, wielu kierowców szuka oszczędności, dlatego często decydują się oni na zakup opon używanych zamiast nowych. Czy jest to dobry pomysł? Odwiedzając sklep z oponami cenionych producentów, mamy pewność, że wszystkie produkty są fabrycznie nowe i mają gwarancję producenta. Nie musimy więc szczegółowo analizować ich stanu, ponieważ mamy pewność, że są dobrej jakości i spełnią swoje zadanie, jakim jest bezpieczna i komfortowa jazda. Kupując opony używane, nie mamy takiej pewności i musimy dokładnie sprawdzić stan opon, aby nie kupić produktu, który nie nadaje się już do użytku. Chociaż ceny używanych opon są niskie, z jakością jest dużo gorzej. Zdarza się, że ogumienie jest całkowicie wyeksploatowane, zamiast więc oszczędzić, wydajemy pieniądze na produkt, który nie będzie nam dobrze służył i może narazić nas na niebezpieczeństwo na drodze. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, możesz rozważyć zakup nowych opon, które należą do tańszej klasy ekonomicznej. Najczęściej pochodzą one od producentów azjatyckich, a ich jakość potwierdzają pozytywnie zaliczone testy.

Jaki powinien być minimalny poziom bieżnika opony?

Minimalną wysokość bieżnika reguluje graniczny wskaźnik zużycia opony, czyli TWI. Jeśli nie został on określony, wartość ta wynosi 1,6 mm w przypadku samochodów osobowych i dostawczych, a w przypadku autobusów 3 mm. Ten parametr łatwo sprawdzić, ponieważ znajduje się on na bocznej powierzchni opony. Można skorzystać też ze specjalnego miernika głębokości bieżnika lub suwmiarki. Należy jednak pamiętać, że minimalny bieżnik opony zimowej różni się od bieżnika opony letniej.  Przyjmuje się, że w przypadku opon letnich minimalna grubość bieżnika powinna wynosić 3 mm, a w oponach zimowych 4 mm.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.