Przeprowadzka do innego kraju – jak zorganizować transport dobytku?

Antoni Kwapisz
22.05.2017

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na emigracji żyją około 2 miliony Polaków, większość w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Choć sytuacja gospodarcza w naszym kraju stale się poprawia, to nadal wiele osób rozważa zagraniczny wyjazd „za chlebem”, także z całą rodziną i zgromadzonym dotąd dobytkiem. Przeprowadzka do innego kraju jest poważnym wyzwaniem logistycznym. Jak ją zorganizować? Podpowiadamy.

Można samodzielnie

Samodzielna organizacja zagranicznej przeprowadzki z całym dobytkiem to karkołomne zadanie, głównie z uwagi na kłopotliwy transport dużych rzeczy, jak meble, paczki z ubraniami i delikatne przedmioty. Wymaga to wynajęcia dużego samochodu meblowego – zwykły bus będzie niewystarczający.

Ponadto trzeba wynająć kierowcę, który ma prawo jazdy na samochód ciężarowy i posiada uprawnienia do transportu rzeczy. To dodatkowy, niemały koszt. Szczególnie jeśli do pokonania jest bardzo daleka trasa, np. z Polski do Wielkiej Brytanii.

Warto również pamiętać o kwestiach czysto praktycznych, a więc mozolnym zabezpieczaniu i ładowaniu przedmiotów na samochód, co wymaga pomocy innych ludzi – nawet jeśli zaangażują się w to sąsiedzi i rodzina, to nikt nie da gwarancji, że dobytek nie zostanie częściowo uszkodzony.

Przeprowadzkę do innego kraju lepiej powierzyć profesjonalnej firmie

Owszem, wiąże się to z dość wysokim kosztem, ale jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – takich kosztów nie uniknie się także w przypadku samodzielnej organizacji przeprowadzki. Należy natomiast wziąć pod uwagę kwestie poboczne. Powierzenie przeprowadzki do innego kraju profesjonalnej firmie transportowej zdejmuje z barków rodziny mnóstwo obowiązków i pozwala skupić się na pakowaniu oraz żegnaniu z najbliższymi.

Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że firmy wyspecjalizowane w przewozach międzynarodowych zorganizują całą przeprowadzkę od A do Z. Zleceniodawca nie musi się martwić pozwoleniami, opłatami drogowymi, pilnowaniem rozkładu kursowania promów (w przypadku przeprowadzki do Wielkiej Brytanii). Jest to bardzo komfortowe, pozwala dotrzeć na miejsce w wygodnych warunkach (samolotem czy samochodem osobowym) i przygotować się na przyjazd dobytku.

Warto wiedzieć

Profesjonalna firma świadcząca usługi przeprowadzek międzynarodowych jest też ubezpieczona, dlatego weźmie na siebie odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia dobytku.

Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty zdecydowanie rozsądniej jest powierzyć organizację przeprowadzki do innego kraju wyspecjalizowanej firmie. Rozpoczęcie nowego życia za granicą już samo w sobie jest dostatecznie stresujące i lepiej nie dokładać sobie dodatkowych zmartwień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.