Podstawowe urządzenia stosowane w magazynach

Maciej Piwowski
27.12.2017

Magazyny, a już szczególnie te duże i świetnie zorganizowane, przypominają małe miasteczka logistyczne, w których każdy ma swoje zadanie do wykonania. Ludzie nie byliby jednak w stanie opanować tej przestrzeni bez pomocy urządzeń, które są wykorzystywane w praktycznie każdym profesjonalnym magazynie. To te sprzęty stanowią trzon efektywnej logistyki magazynowej.

Paleciak

Tak popularnie nazywa się wózek paletowy. Jest niezbędny w każdym magazynie, nawet małym. Przepisy nakazują używanie paleciaka do przewozu ciężkich przedmiotów. Ten sprzęt znacznie przyspiesza pracę magazyniera i oszczędza jego kręgosłup. Wózków paletowych używa się do przewozu towarów wewnątrz magazynu oraz do rozładowywania i ładowania samochodów. Dobry paleciak może udźwignąć paletę z towarem o wadze kilkuset kilogramów.

Widlak

Czyli wózek widłowy. Jest to podstawowy sprzęt magazynowy, wykorzystywany w obiektach średnich i dużych, a także na placach (np. w hurtowniach budowlanych). Wózek widłowy jest napędzany silnikiem spalinowym – w Polsce zdecydowana większość wózków została już przerobiona na gaz LPG. Zaczynają się też jednak pojawiać widlaki z silnikami elektrycznymi.

Wózki widłowe służą do szybkiego rozładowywania i ładowania samochodów, przewożenia ciężkich palet z miejsca na miejsce i do ich układania na znacznej wysokości. Spotyka się widlaki o udźwigu kilku ton. Do prowadzenia tego pojazdu niezbędne jest posiadanie specjalnych uprawnień.

Suwnica

Tego typu sprzęt spotyka się wyłącznie w dużych magazynach, hangarach i na placach składowania kontenerów. Suwnice służą do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków w pionie i w poziomie – odległości są ograniczone możliwościami technicznymi suwnicy. Sprzęt jest wyposażony we wciągarkę lub wciągnik, które obsługuje doświadczony operator.

Bandownica

Bardzo proste urządzenie, które służy do zabezpieczania towaru składowanego na magazynie lub przeznaczonego do dalszego transportu (w fazie przeładunku). Bandownica okleja paczki z towarem specjalną taśmą zabezpieczającą, co chroni je przed uszkodzeniem.

Oczywiście na magazynach wykorzystuje się wiele innych urządzeń (klimatyzatory, osuszacze powietrza, nawilżacze, nagrzewnice), jednak bez tych wymienionych praca każdego centrum składowania towarów byłaby dosłownie sparaliżowana.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.