Okazjonalny przewóz osób – czy wymaga licencji?

Marek Szydełko
06.06.2016

Kierowca zawodowy musi oczywiście posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, które umożliwia mu prowadzenie określonego typu pojazdu. Wiele wątpliwości pojawia się natomiast w kontekście przewozu osób. Podkreślmy: w Polsce nawet okazjonalny przewóz osób wymaga posiadania licencji. Dotyczy to także przewozu do 9 osób razem z kierowcą. Jak uzyskać taką licencję? Jakie warunki trzeba spełnić?

Przewóz osób zawsze z licencją

Zgodnie z polskimi przepisami jakakolwiek forma przewozu osób wymaga od kierowcy posiadania licencji krajowej lub międzynarodowej. Nie ma tutaj znaczenia ani rodzaj pojazdu, ani to, że na jego pokładzie znajduje się tylko 8 pasażerów. Choćby kierowca planował przewieźć ludzi raz w roku, i tak musi legitymować się stosowną licencją.

Uzyskanie takiej licencji nie jest szczególnie kłopotliwe. Dokument wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę firmy transportowej lub Biuro ds. Transportu Międzynarodowego przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego (jeśli licencja ma obowiązywać także w transporcie międzynarodowym).

Jakie warunki trzeba spełnić?

Licencję na przewóz osób może uzyskać kierowca legitymujący się prawem jazdy kategorii B, o ile chodzi o kierowanie pojazdem przystosowanym do przewozu maksymalnie 9 osób włącznie z kierowcą. Do tego prowadzący musi przejść badania lekarskie i testy psychologiczne. To wszystko.

Ważne

W przypadku okazjonalnego transportu do 8 osób nie jest wymagane zainstalowanie w pojeździe tachografu i włączenie go do systemu elektronicznego poboru opłat. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w Ustawie o transporcie drogowym, w artykule 5.

Jakie wymagania musi spełnić firma transportowa?

O licencję na prowadzenie okazjonalnego transportu musi wystąpić także firma, która zatrudnia kierowcę i udostępnia mu pojazd. Tutaj przepisy regulują, że decyzja starosty lub GITD zależy od:

  • Reputacji firmy – właściciel nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa, w tym karne skarbowe.
  • Braku prawomocnego orzeczenia o zakazie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
  • Posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych – w praktyce wystarczy jeden wyznaczony pracownik, który taki certyfikat posiada.
  • Stabilnej sytuacji finansowej – firma musi posiadać środki pieniężne lub majątek w wysokości 9000 euro na pierwszy samochód i 5000 euro na każdy kolejny.

Okazjonalny przewóz osób jest zatem dobrze uwarunkowany przepisami i należy o nich pamiętać, aby nie narazić siebie i firmy transportowej na poważne konsekwencje prawne

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.