Najpopularniejsze samochody ciężarowe w Polsce. To te modele wybierają profesjonaliści

Antoni Kwapisz
11.10.2021

Pandemiczny 2020 rok był bardzo trudny dla producentów i dealerów pojazdów użytkowych. Sprzedaż dosłownie się załamała – w niepewnych czasach przedsiębiorcy niechętnie decydowali się na modernizowanie i uzupełnianie floty. Sytuacja diametralnie się jednak zmieniła. Obecnie obserwujemy ogromny popyt na samochody ciężarowe, a co za tym idzie na oferty finansowania ich zakupu. Które marki cieszą się największą popularnością wśród polskich firm z sektora TSL? Sprawdziliśmy to.

Boom na pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony

Ożywienie na rynku sprzedaży samochodów ciężarowych można było zaobserwować już w grudniu 2020 roku. Jednak to, co dzieje się obecnie, można już określić mianem hossy. Popyt zdecydowanie przewyższa podaż (pamiętajmy o wciąż aktualnych problemach produkcyjnych), przez co przedsiębiorcy chcący dziś zamówić nowy samochód ciężarowy do firmy, po prostu muszą się uzbroić w cierpliwość lub wybierać spośród pojazdów dostępnych u dealerów.

Spójrzmy na liczby. Tylko do końca pierwszego kwartału 2021 roku w Polsce zarejestrowano 7468 sztuk nowych pojazdów ciężarowych (dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar). W samym marcu tego roku na drogach przybyło 3313 samochodów użytkowych (większość stanowiły auta ciężarowe) – to wzrost o ponad 104% rok do roku.

Które pojazdy ciężarowe najchętniej kupują polscy przewoźnicy?

Opieramy się tutaj na danych za pierwszy kwartał 2021 roku, jednak można się spodziewać, że czołówka rankingu najpopularniejszych samochodów ciężarowych w Polsce nie uległa w ostatnim czasie istotnej zmianie. Te marki od lat cieszą się szczególnym zaufaniem polskich przedstawicieli branży TSL.

Zdecydowanie najpopularniejsze są samochody ciężarowe marki DAF Trucks, których w okresie od stycznia do marca 2021 zarejestrowano blisko 1600. Drugą pozycję zajmuje Volvo Trucks (nieco ponad 1120 sztuk), a trzecią Scania (1116 sprzedanych pojazdów). Na czwartym miejscu rankingu uplasował się Mercedes-Benz Trucks z 731 ciężarówkami, a na piątym MAN Truck & Bus (712 zarejestrowanych pojazdów).

Warto również sprawdzić, jak przedstawia się ranking popularności samochodów ciężarowych z uwzględnieniem wyłącznie pojazdów o DMC powyżej 6 ton. Tutaj dysponujemy danymi za cały 2020 rok, z których wynika, że pierwszą dziesiątkę tworzą:

  1. DAF
  2. MAN
  3. Volvo Trucks
  4. Mercedes-Benz Trucks
  5. Scania
  6. IVECO
  7. Renault Trucks
  8. Fuso
  9. KAMAZ
  10. Isuzu Trucks

Leasing wciąż popularną formą finansowania zakupu pojazdu ciężarowego

Pandemia pokazała, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie firmowym kapitałem. Stąd planując tak kosztowne inwestycje, jak modernizacja floty pojazdów, warto stawiać na korzystne formy finansowania zakupu. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny lub finansowy.

Europejski Fundusz Leasingowy oferuje bardzo korzystne warunki leasingu na pojazdy marek szczególnie chętnie wybieranych przez polskie firmy, m.in. leasing na samochód ciężarowy Iveco oraz równie atrakcyjny leasing na samochód ciężarowy Isuzu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.