Najciekawsze trendy w zarządzaniu flotami samochodowymi

Maciej Piwowski
11.12.2017

Czy przyszłość spedycji należy do automatycznych ciężarówek jeżdżących z ogromnymi wyświetlaczami na tyłach przyczepy? Jeżeli pewne trendy, takie jak telemetria, automatyzacja i inne, nie utracą nic ze swojej popularności, to taka wizja wcale nie jest tak nierealna, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać.

Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu w przyszłości automatyzacji transportu, dzięki której ciężarówki mogłoby poruszać się bez kierowców. To jednak nie jedyna technologia, która ma szansę zmienić sposób, w jaki zarządzane są floty samochodowe. Mniej widocznym, ale nie mniej istotnym niż automatyzacja trendem jest coraz powszechniejsza telemetria.

Siła informacji

Z usług firm takich jak Vision Track, oferujących nowoczesny sprzęt do gromadzenia dokładnych danych telemetrycznych – https://www.visiontrack.com/, korzysta coraz więcej przewoźników. Informacje zdobywane przez tego rodzaju urządzenia mogą służyć do różnych celów: optymalizacji zużycia paliwa, ocenie stylu jazdy poszczególnych kierowców czy wyłapywaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu danego pojazdu (źródło: https://www.softwareadvice.com/resources/fleet-management-trucking-technology-trends/). Obecnie telemetria wykorzystywana jest już na tyle powszechnie, że jej obecność w przedsiębiorstwach transportowych powoli zaczyna stanowić element standardowy, a nie tylko technologiczną ciekawostkę.

Sposób na bezpieczeństwo

Ciekawych rozwiązań nie brakuje też w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Eksperymentowano choćby z montowaniem na tyle pojazdu dużego wyświetlacza, pokazującego obraz z kamery zamontowanej na przodzie auta. Takie rozwiązanie byłoby wielce pomocne dla kierowców jadących za takim pojazdem – mogliby orientować się w sytuacji na drodze, co doprowadziłoby do zmniejszenia liczby wypadków związanych z ciężarówkami (źródło: https://www.softwareadvice.com/resources/fleet-management-trucking-technology-trends/). Co więcej, może się okazać, że same ciężarówki mogą zacząć obywać się bez kierowców. Coraz doskonalsze iteracje technologii samochodów autonomicznych oznaczają, że prędzej czy później część firm zacznie wprowadzać automatyczne ciężarówki, które samodzielnie przewiozą dany towar.

W zarządzaniu flotami samochodowymi nie brakuje ciekawych trendów i innowacyjnych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszym z nich jest telemetria pozwalająca dokładnie zbadać szereg różnych parametrów przejazdu i zoptymalizować trasę danego transportu.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.