Kurier kurierowi nierówny, czyli ciekawostki branży KEP

Marek Szydełko
30.03.2021

Usługi kurierskie stały się codziennością wraz z narastającym znaczeniem branży e-commerce na świecie. Wcześniej kurierzy pracowali niejako w cieniu będąc - np. w Polsce - całkowicie zdominowani przez narodowych przewoźników. Tymczasem historia najbardziej znaczących marek w branży KEP sięga początków XX wieku. To jednak tylko jedna z ciekawostek, które dotyczą tej branży.

Nie ma cienia wątpliwości - kurier kurierowi nierówny. Rynek KEP - pod tym skrótem kryją się przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe - to prawdziwa kopalnia danych, które niewątpliwie mogą być zaskoczeniem.

Jaka jest najstarsza firma kurierska na świecie?

To bardzo dobrze znana marka UPS, która 2007 r. świętowała stulecie powstania. Wtedy powstała marka American Messenger Company, która dostarczała - w okolicy założyciela, Jamesa Casey'a - drobne rzeczy pieszo lub po dojeździe na rowerze. W ten sposób założyciel UPS działał przez sześć lat do czasu, aż zakupił pierwszy samochód. Po dziesięciu latach sytuacja wyglądała diametralnie inaczej - firma miała już kilkanaście aut i zdecydowanie poszerzyła zasięg swoich usług. Dziś kurier UPS to zwykle pierwszy wybór osób zlecających paczki i przesyłki. Korporacja warta jest niespełna 50 mld dolarów, a jej roczny wolumen dostaw idzie w kilkanaście milionów dostaw.

Która firma kurierska na świecie jest największa?

Za historią wyraźnie idzie też potencjał. Firma, od której zaczęła się branża dostaw - UPS - jest dziś również najbardziej rozwiniętą pod względem logistyki. Wrażenie może bowiem robić fakt, że dysponuje niespełna 100 tys. pojazdów. Są one różne - to nie tylko zwykłe samochody dostawcze, auta typu van czy jeszcze mniejsze pojazdy do doręczeń lokalnych. UPS ma w swojej flocie również motocykle, a nawet… ciągniki. Charakterystyczne logo i kolor - symbol, jaki ma każdy kurier UPS - widoczne są więc niemal wszędzie.

Jaki kurier specjalizuje się w dostawach lotniczych?

To niewątpliwie ciekawostka - choć UPS dysponuje potężną flotą naziemną, za najbardziej wyspecjalizowaną firmę kurierską pod względem dostaw lotniczych uchodzi FedEx. Jak skrupulatnie analizowano kilka lat temu, to właśnie samoloty tej sieci obsługują w ciągu roku zdecydowanie najwięcej kilometrów z dużym obciążeniem. Wyrażane jest to w tonokilometrach, które stanowią iloczyn obu danych. Niewątpliwie FedEx Express ma odpowiednie zestawienie narzędzi do osiągania tych celów - dysponuje ok. 700 samolotami, co sprawia, że właściwie nieustannie jej pojazdy są w ruchu. Stąd specjalizacja w zakresie obsługi doręczeń międzynarodowych i międzykontynentalnych. Pod względem tonażu dostarczanego co roku ma kilkudziesięcioprocentową przewagę nad inną marką, która bardzo aktywnie stawia na dostawy kurierskie samolotem - UPS.

Która firma szczyci się nietypowymi przesyłkami?

CHoć oczywiście wszystkie firmy kurierskie przestrzegają zasad i ograniczeń związanych z dostawami towarów zabronionych, niektóre robią ciekawy ruch marketingowy. Prezentują się jako te, które np. są gotowe dostarczyć towary szybko psujące, niestandardowe ze względu na gabaryty czy inną specyfikę. Taką markę ma TNT. Jak informuje firma, nie prowadzi ona - w przeciwieństwie do innych marek - bardzo restrykcyjnej polityki przewozowej. Gotowa jest np. w USA doręczać produkty, których nie chcą podjąć inne marki. Jak informuje, jest dostosowana np. do transportu żrących substancji, części ciała np. do transplantacji czy specjalistycznych gazów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.