Kontrola regałów magazynowych – kiedy należy ją przeprowadzić?

Antoni Kwapisz
20.06.2023

Regały magazynowe są podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdego magazynu. Wielu właścicieli czy najemców przestrzeni magazynowej nie przykłada jednak większej wagi do kontrolowania stanu technicznego regałów. Tymczasem te konstrukcje wymagają regularnych przeglądów, a już szczególnie w przypadkach, które omawiamy w naszym poradniku.

Przeciążanie regałów

Jeśli na magazynie standardem jest przeciążanie regałów, co wynika z nieuwagi pracowników lub praktyk wprowadzonych przez management, to takie konstrukcje wymagają bardzo częstego kontrolowania ich stanu technicznego – nawet kilka razy do roku.

Wieloletnia eksploatacja

Po kilku latach użytkowania regałów magazynowych, które nigdy wcześniej nie były sprawdzane pod kątem stanu technicznego, warto skorzystać z usługi profesjonalnego przeglądu. Najczęściej świadczą ją firmy specjalizujące się w sprzedaży i montażu regałów.

Widoczne uszkodzenia

W przypadku zauważanie choćby drobnego uszkodzenia regału, na przykład jednego z trawersów, koniecznie trzeba zlecić przeprowadzenie naprawy i szczegółowego przeglądu technicznego takiej konstrukcji. Jest to kwestia bezpieczeństwa pracowników, na czym nigdy nie wolno oszczędzać.

Uwagi zgłaszane przez pracowników magazynu

Jeśli pracownicy sami przychodzą do przełożonego i informują o np. stwierdzeniu defektów czy uszkodzeniu mocowania regałów, to absolutnie nie można tego zlekceważyć. W takiej sytuacji podejrzany regał powinien zostać natychmiast wyłączony z eksploatacji i poddany szczegółowej kontroli technicznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie