Jak wybrać opony zimowe do samochodu ciężarowego?

Andrzej Winnicki
22.03.2021

W wielu krajach europejskich obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące obowiązku używania opon zimowych (zwykle od listopada do kwietnia). To oczywiście istotnie podnosi koszty eksploatacji pojazdów ciężarowych wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu zimówek do Twojej ciężarówki lub ciężarówek, to sprawdź, na co warto tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Oznaczenie opon

Opony zimowe do pojazdów ciężarowych możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  1. M+S – czyli Mud & Snow. Jak sama nazwa wskazuje są to opony przeznaczone do jazdy po śniegu, ale też błocie pośniegowym. Co ciekawe, takie opony wcale nie zostały sprawdzone w warunkach zimowych, ale z uwagi na swoją konstrukcję spełniają wymogi dla ogumienia zimowego.
  2. PMSF – czyli 3 Peaks Mountain Snow Flake. Są to opony przystosowane do jazdy po drogach ośnieżonych, które przeszły rygorystyczne testy w trudnych warunkach zimowych. Wybierając je masz pewność, że dobrze poradzą sobie podczas pokonywania nawet górskich odcinków i zapewnią wysoki komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Rozmiar

Oczywiście wybierając opony do samochodu ciężarowego trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar, czyli szerokość opony, procentowy stosunek szerokości do wysokości oraz średnicę.

Opony zimowe do samochodu ciężarowego są oznakowane ze względu na to, na której osi mogą być stosowane. I tak – opony z literami F oraz S są przeznaczone na oś prowadzącą, te z literą D na oś napędową, a opony typu T na oś wleczoną, czyli naczepę.

Dystans

Opony zimowe do ciężarówek możemy też podzielić ze względu na przystosowanie do pokonywania odpowiednich dystansów. Mamy więc opony dalekobieżne (zalecane do pojazdów wykorzystywanych w transporcie krajowym i międzynarodowym), opony regionalne oraz terenowe, czyli na trasy lokalne.

Cena

Czy cena opony zimowej ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Droższe modele są po prostu znacznie lepsze, zarówno pod kątem właściwości jezdnych, jak i trwałości. Inwestując w ogumienie klasy premium podejmujesz dobrą decyzję, choć jeśli masz ograniczone możliwości finansowe, to możesz zdecydować się na opony ze średniej półki cenowej. Ważne, aby nie kupować najtańszych gum nieznanego producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.