Jak wybrać firmę transportowo-logistyczną?

Mariusz Siwko
20.11.2020

Nim zdecydujemy się na usługę konkretnej firmy logistycznej, powinniśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej, biorąc pod uwagę, co oferuje, w jaki sposób wykonuje swoje zadania, jakie ma doświadczenie itd.

Analizując te kwestie, zyskamy pewność, że wybrany podmiot sprawdzi się do wyznaczonego przez nas zadania.

Jak wybrać i od czego zacząć poszukiwania odpowiedniego partnera logistycznego?

Wszystko ma swój początek, od którego w ogromnej mierze zależy, jak potoczą się dalsze losy współpracy. To niezwykle ważne również w przypadku wyboru firmy transportowo-logistycznej. 

Zacznijmy od sprawdzenia najważniejszych kwestii, oceniając wielkość i rzetelność danej firmy, liczbę i lokalizację biur oraz stan zatrudnienia. Sprawdźmy, czy firma jest wypłacalna, czy łatwo z nią współpracować, między innymi zamawiając usługi, jakie opinie o niej krążą. To oczywiście nie wszystko, ponieważ istotne też to, jak podmiot funkcjonuje na rynku logistyczno-transportowym, czy należy do stowarzyszeń i związków, gdyż członkostwo w takich strukturach wskazuje na to, że mamy do czynienia z zaufanym partnerem biznesowym.

Jakim źródłom ufać w procesie oceny danej firmy?

Wiadomo, pierwsze źródło, jakie należy ocenić, to strona internetowa firmy logistycznej. Dość szybko możemy się przekonać, czy dany podmiot rzeczywiście ma ofertę skierowaną dla naszych potrzeb i jest w stanie zrealizować nasze zamówienie. Jeśli po witrynie porusza się swobodnie i nie ma problemów z nawigacją, bez trudu odnajdujemy najważniejsze informacje, to znak, że przyszły partner biznesowy dokłada wszelkich starań, aby ułatwić proces poznania usług i wybrania ich adekwatnie - w sam raz do potrzeb. 

Wzorcowym przykładem strona internetowa https://www.bialmich.pl/, gdzie wszystko jest zaprezentowane przejrzyście, więc szybko znajdziemy usługę, której szukamy.

Równie ważne są zdobyte certyfikaty (szczególnie te najważniejsze w zakresie usług logistycznych - ISO, SQAS, AEO, GDP). Na reputację w ogromnej mierze wpływają też opinie klientów i partnerów biznesowych. 

A gdy już wybierzemy dostawę usług logistycznych, weryfikujmy dalej, by mieć ostateczną pewność, że postawiliśmy na najlepsze rozwiązanie. W tym celu poprośmy o dostarczenie standardowego pakietu dokumentów rejestracyjnych. I nie można zapomnieć o polisie ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. 

To bardzo ważne i decydujące faktory szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, która nie pozostaje bez wpływu na branżę transportowo-logistyczną?

Pandemia stale zmienia otaczającą nas rzeczywistość, bo jak wszyscy widzimy, wirus nie zamierza odpuszczać i nikt nie wie, kiedy odpuści lub po prostu stanie się zwyczajny jak grypa. Nim to nastąpi, wiele branż, w tym transportowo-logistyczna, boryka się z wielkimi perturbacjami, których następstwem niewiadoma przyszłość. 

Na szczęście firmy potrafią dostosować się do zmieniających się realiów, przygotowując lepiej na nieprzewidziane sytuacje. I tu niezwykle ważne jest budowanie współpracy z solidnym i rzetelnym partnerem. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie