Odpowiednie zapakowanie przesyłki może okazać się bardzo istotne dla wszystkich sprzedawców internetowych. Moment dostarczenie paczki do klienta to jedyny i najważniejszy punkt styku na linii sklep internetowy - konsument. Zadowolenie klienta z przeprowadzonej transakcji może zniszczyć źle, brzydko i niefachowo zapakowany produkt. Równie istotną kwestią jest bezpieczeństwo towaru, który musi dotrzeć o do odbiorcy w całości. Jeżeli tak się nie stanie, kosztami obciążani są oczywiście e-handlowcy, cierpi wizerunek sklepu i tracimy klienta.
Najpopularniejszymi opakowaniami są pudła kartonowe - można je dostać o różnych grubościach tektury oraz w różnych rozmiarach. Wszystko to powinniśmy dobrać w zależności od sprzedawanego towaru. Ciężkie przedmioty zapakujemy w kartony grubsze - wielowarstwowe, które będą bardziej wytrzymałe. W niektórych sklepach są oferowane bardzo tanie kartony - warto wtedy porównać właśnie grubość tekstury, bo ilość warstw wykorzystanych w produkcji kartonu może okazać się niewystarczająca dla bezpiecznej przesyłki naszych produktów i wyrzucimy pieniądze w błoto, kupując dużą ilość sztuk na raz.
Mamy trzy główne rodzaje kartonów: klapowe, fasonowe oraz archiwizacyjne. Klapowe będą najtańsze, ale koniecznie trzeba mieć do ich zaklejania porządną taśmę pakową. Kartony fasonowe maja własne zamknięcia, ale warto jednak i je zabezpieczyć taśmą do transportu. Kartony archiwizacyjne to różnego rodzaju pudełka, które będą służyć raczej do przechowywania niż transportu. Mogą być one otwarte lub z pokrywami.
Alternatywnymi wyrobami z kartonu do pakowania są owijki, które służą tylko do pakowania książek czy magazynów - w nich te produkty nie ulegną zniszczeniu, ponieważ owijka ciasno je oplata. Są też pudełka-tuby do podłużnych przedmiotów - mogą mieć one regulowaną wysokość, dzięki czemu możemy je łatwo dostosować. Dobrze sprawdzają się podczas wysyłki plakatów, a dzięki temu, że mają regularne kształty nie musimy dopłacać za niestandardowe wymiary. Na końcu wspomnę jeszcze o tacach tekturowych. Najczęściej są na nich pakowane znicze, ale oczywiście trzeba wtedy towar dodatkowo zabezpieczyć folią pakową, aby wszystko się trzymało razem.
Najlepiej jest, gdy pozostawiamy w kartonie jak najmniej miejsca, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie wielkości pudełka. Wolną przestrzeń możemy wypełnić np. folią bąbelkową, która dodatkowo będzie amortyzować produkt. Jeżeli nasz przedmiot ma wiele ruchomych części, warto je połączyć ze sobą folią stretch (w przypadku jedzenia folią spożywczą) albo folią polietylenową. Folia polietylenowa jest miękką pianką i może jeszcze lepiej ochronić produkt przed uszkodzeniami.
Górę i dół kartonu warto wzmocnić dodatkowo przekładkami tekturowymi. Przewożąc zaś szkło, możemy tymi przekładkami oddzielić pojedyncze produkty, aby się o siebie nie obijały i nie stłukły. Delikatne części (np. sprzętów AGT i RTV) zabezpieczmy profilami i narożnikami z pianki polietylenowej.
Etykiety ostrzegawcze mogą często grac kluczową rolę. Przewoźnik dzięki nim dostaje informacje, jak ma się obchodzić z opakowaniem. Najpopularniejsze nalepki jakie możemy dostać to ostrzegające o szkle w opakowaniu, informujące, gdzie jest jego góra, przypominające o sprawdzeniu zawartości w obecności przewoźnika oraz informujące o dokumentacji w środku.
Możemy też zamówić również etykiety do indywidualnego zadrukowania, jeżeli mamy jakieś niestandardowe treści do przekazania. Są to przeważnie etykiety na kartce A4 i pasują do praktycznie każdej drukarki.
Zadbajmy o to, aby na opakowaniach nie było żadnych nieprawidłowych adresów ani informacji - często tak może być, gdy korzystamy powtórnie z tego samego opakowania. Właściwe dane umieśćmy w widocznym miejscu. Warto je dodatkowo zabezpieczyć. Służy do tego np. koperta kurierska, która jest przeźroczysta i zarazem chroni zawartość przed zawilgoceniem i zniszczeniem.
Niektóre produkty wyślijmy po prostu w kopertach, które mogą się okazać tańsze i równie dobre. Mamy również kilka rodzajów kopert:
Przed dokonaniem decyzji o zakupie opakowań, warto się zastanowić: czy nasze produkty są bardzo ciężkie?, czy są delikatne?, czy mają ostre zakończenia? Jeżeli dalej mamy wątpliwości na wszystkie pytania może odpowiedzieć producent opakowań kartonowych Kraften.
Artykuł partnera.