Jak faktoring może pomóc w czasie kryzysu gospodarczego?

Remigisz Szulc
25.05.2020

Część przewoźników odczuwa negatywny wpływ koronawirusa na swoją działalność. Stopniowo kryzys może mocniej doskwierać. Popyt na usługi przewozowe jest mniejszy niż dotychczas. Ma to związek z załamaniem na rynku produkcyjnym w całej Europie. Wielu przewoźników decyduje się na działania prewencyjne, które pomogą zabezpieczyć finanse.

Przymusowe kwarantanny czy hospitalizacje mogą wyłączyć przewoźników z pracy na kilka tygodni. Koszty poniosą oni sami. Oczywiście są to koszty dodatkowe, bo niezmiennie pozostaje temat wynagrodzeń dla pracowników, bieżących rachunków i rat leasingowych. Przewoźnicy wykonujący zlecenia czekają na swoje pieniądze nawet trzy miesiące. Co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. W tej sytuacji ponownie egzamin zdaje faktoring, który umożliwia systematyczne wpływy na konto, terminowe regulowanie zobowiązań, a tym samym unikanie zatorów płatniczych, na które w dobie kryzysu nikt nie powinien sobie pozwolić.

Jak wykorzystać faktoring w dobie kryzysu?

Dla zachowania płynności finansowej ważne są przede wszystkim bieżące wpływy na konto. Płatności powinny wpływać zgodnie z terminem płatności. Wiadomo, że taki monitoring wierzytelności pochłania dużo czasu i czasami ciężko to kontrolować, ale z pomocą przychodzi faktoring. Jeżeli brakuje Ci czasu na kontrolowanie swoich wierzytelności, zajmą się tym specjaliści z firmy faktoringowej. Dodatkowo unikniesz długiego oczekiwania na pieniądze, zwłaszcza w przypadku kontrahenta, który spóźnia się z regulowaniem należności. 

Faktoring zapewni Ci niemalże natychmiastową wypłatę za wykonaną usługę.Przelew jest zazwyczaj dokonywany w ciągu kilkudziesięciu minut od przesłania faktury i dokumentów transportowych do faktora. Takie rozwiązanie w czasie recesji jest szczególnie przydatne, ponieważ daje możliwość prowadzenia działalności na podobnych zasadach jak w czasie rozkwitu gospodarczego. Faktoring pozwala nie tylko utrzymać płynność finansową, ale także zabezpieczyć obrót przedsiębiorstwa. 

Dlaczego podczas kryzysu gospodarczego warto sięgnąć po faktoring?

Jest wiele powodów dla których firmy decydują się na faktoring. W dobie spowolnienia gospodarczego, czy też poważnego kryzysu warto rozważyć to z trzech podstawowych powodów:

  • stosując faktoring dbasz o swoją płynność finansową. Pieniądze, które otrzymujesz przed czasem pozwalają swobodnie realizować plany biznesowe, bez ryzyka powstania zatorów płatniczych, które wygenerują poważne problemy finansowe.
  • unikasz zamrażania pieniędzy w fakturach. Zamiast tego dysponujesz środkami, które pozwalają Ci inwestować w sprzęt lub zatrudnienie nowych pracowników. Niezależnie od tego jaki termin płatności gwarantuje Twój zleceniodawca, masz zawsze dostęp do swoich pieniędzy. Bez finansowania faktur musisz czekać 30, 60 lub 90 dni. To znacząca różnica.
  • Faktoring kojarzony jest także z relatywnie niskimi kosztami. W czasie spowolnienia gospodarczego oszczędność jest ważna, dlatego wybierając sposób finansowania swojej działalności warto sprawdzić ile faktycznie zapłacisz. Zwróć uwagę na opłaty manipulacyjne, koszty ewentualnego ubezpieczenia, czy też odstąpienia od umowy. Faktoring ma zazwyczaj bardzo prosty cennik (w zależności od oferty), a jedyną opłatą jest stała prowizja, na którą w przeciwieństwie do kredytu nie mają wpływu wahania rynkowe. 

Czy faktoring wyklucza kredyt?

Faktoring nie obciąża zdolności kredytowej. Można nim wspierać bieżącą działalność równolegle korzystając kredytu. Sięgając po takie źródło finansowania nie tracisz więc szansy na kredyt inwestycyjny, obrotowy, czy też leasing. 

Produkty bankowe np. kredyt obniżają zdolność kredytową i zmniejszą prawdopodobieństwo otrzymania kolejnego, w razie takiej konieczności. Dlatego warto świadomie wybierać zewnętrzne źródła finansowania i nie nadużywać kredytów, gdy nie są one konieczne. Zwłaszcza w czasie trudnej sytuacji gospodarczej, gdy dostęp do nich może być ograniczony.

Zastanów się już dziś jak możesz temu zapobiec skutkom kryzysu lub je zminimalizować. Zadbaj o bezpieczeństwo finansowe swojej firmy i zabezpiecz jej płynność finansową korzystając z faktoringu na atrakcyjnych warunkach. 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.