Import z Chin: o czym musisz pamiętać?

Antoni Kwapisz
07.05.2020

Import towarów z Chin to szansa na budowę dochodowego biznesu w Polsce. Żaden inny producent nie wytworzy produktów w tak dobrej jakości za tak rewelacyjną cenę! Zanim jednak postanowisz zainwestować całą gotówkę w import z Chin, przeczytaj uważnie nasz krótki przewodnik. Wprowadzi Cię on w arkana handlu, specyfiki wschodniej kultury i w zagadnienia, o których musisz pamiętać.

Import z Chin okiem Fullbax

W produktach z Chin widzimy mnóstwo możliwości i perspektyw na przyszłość. Od lat zajmujemy pośrednictwem w transporcie oraz imporcie towarów z Chin. W Fullbax realizujemy je od podstaw w kompleksowy sposób: dbamy o transport, jakość towarów, odprawę, a także rejestrację spółek w Chinach, wyjazdy biznesowe, czy przedstawicielstwo w targach. Zgromadzone doświadczenie pozwoliło nam odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania i krok po kroku przygotować Cię do samodzielnego importu z Chin.

Jesteś gotowy?

1. Znajdź dostawcę: bez tego import z Chin się nie uda

Bądźmy szczerzy: rzetelny dostawca z Chin nie jest często spotykany… Bądź więc uważny i ostrożnie podchodź do producentów, którym zaufasz. Istnieją dwie drogi pozyskiwania partnerów biznesowych z Chin:

  • Targi w Chinach pozwalają na znalezienie się w ogromnym gronie Chińskich biznesmenów, którzy – podobnie jak Ty – szukają nowych relacji zawodowych. Niestety udział wiąże się z mozolną rejestracją i wysokimi kosztami.
  • Wyszukiwarki internetowe to nieograniczona moc możliwości. Uruchamiasz komputer, odwiedzasz specjalistyczne portale z ofertami dostawców z Chin i szukasz tych, którzy Cię najbardziej interesują. Niewątpliwym minusem jest brak bezpośredniego kontaktu i weryfikacji uczciwości ze strony producenta.

Import z Chin zaczyna się od znalezienia dostawcy. Dopiero potem możesz przejść do kroku numer dwa.

2. Umowa, zaliczka i produkcja: fundament importu z Chin

Dostawca znaleziony? Cudownie! Teraz pora spisać umowę i zapłacić zaliczkę, której wysokość może sięgać nawet 50% wartości zamówienia. Dlaczego tak drogo? Cóż… Nie tylko Ty możesz mieć wątpliwości, co do uczciwości drugiej strony.

Kontrola produkcji jest podstawą owocnego importu towarów z Chin. Możesz tego dokonać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszymi są: wysyłka próbek towarów przez dostawcę z Chin, w celu potwierdzenia wytwarzanych produktów oraz bezpośrednia kontrola na miejscu produkcji.

Jeśli nie możesz stawić się osobiście, może pora zastanowić się nad zaufanym pośrednikiem?

3. W imporcie z Chin liczy się kontrola!

Nie bój się kontrolować. Pozbądź się zachowawczego stylu zarządzania i zadbaj o swoje mienie. Wcześniejsza kontrola produkcji nie zwalnia Cię z obowiązku kontroli towaru przed wysyłką do Polski. Poproś (co najmniej!) o podesłanie próbek! Dopiero gdy uznasz, że wszystko jest zgodnie z umową, powinieneś:

  • Załatwić załadunek kontenera z Chin.
  • Ustalić odprawę celną.

Brzmi to skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest prostsze, niż myślisz. Wielu dostawców ułatwia import z Chin i oferują swoje usługi w kontekście odprawy załadunku. Możesz skorzystać z ich oferty, choć przygotuj się, że nie będzie ona tania.

Załadunek towarów odbywa się w porcie. Niestety tylko obecność na żywo pozwala skontrolować, czy pakowany towar jest we właściwym stanie… W Fullbax wielokrotnie pełniliśmy rolę pośrednika, który dokonywał kontroli poprodukcyjnej dla klientów, którzy nie mogli być obecni podczas załadunku. Najczęściej kontaktujemy się poprzez komunikator internetowy (np. Skype) i umożliwiamy obserwowanie załadunku na żywo.

Takie rozwiązanie daje przede wszystkim pewność, że pakowany towar jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

4. Odprawa celna w Polsce: ostatni krok na drodze importu z Chin

Import z Chin powoli dobiega końca. Jesteś pewien jakości swoich towarów, ufasz swojemu dostawcy z Chin, a Twój pośrednik przekazał Ci dobre wieści. Statek z Twoim dobytkiem dociera do Polski.

Co teraz?

Przyjęcie towarów w Unii Europejskiej wymaga wielu koniecznych dokumentów: od morskiego listu przewozowego, faktury handlowej, przez specyfikację i świadectwo pochodzenia, na certyfikatach zgodności z CE, kończąc. Dodatkowo mogą być wymagane inne licencje: w zależności od rodzaju wyprodukowanych produktów.

Import z Chin na wyciągnięcie ręki

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że możesz czuć wątpliwości. Pewnie zastanawiasz się: „Dlaczego to takie trudne?!”. Spokojnie… W Fullbax zajmujemy się transportem produktów od wielu lat i gwarantujemy, że wystarczy doza praktyki, aby przekonać się, że import z Chin nie jest trudny! Z przyjemnością wyjaśnimy Ci również kwestie podatkowe i formy płatności, zapewniając Ci spokojne prowadzenie biznesu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.