Ile kosztuje budowa hali magazynowej?

Jerzy Biernacki
22.05.2023

Dziś budowa hali magazynowej nie jest już poważnym wyzwaniem logistycznym i inżynieryjnym. Na rynku działają firmy, które są w stanie postawić pełnoprawną halę o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych w kilkanaście tygodni. Tajemnica tkwi w konstrukcji szkieletowej lub prefabrykowanej. Pytanie tylko, ile kosztuje budowa hali magazynowej w standardzie „pod klucz”? Sprawdziliśmy obowiązujące stawki, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Duża rozpiętość cenowa

Stawki, jakich oczekują firmy zajmujące się kompleksową budową hal magazynowych, wahają się od około 1800 do 2500 złotych za metr kwadratowy. Wszystko zależy od wybranej technologii (szkieletowa, prefabrykowana, tradycyjna), od tego, czy inwestor zapewnia fundament pod halę, a także od oczekiwanego czasu realizacji inwestycji, regionu kraju i renomy wykonawcy.

Widać natomiast, że przymierzając się do budowy dużej hali magazynowej trzeba być przygotowanym na poniesienie sporego wydatku. Jeśli jednak dziś przedsiębiorstwo wydaje fortunę na wynajem lub po prostu jego obecne zaplecze magazynowe jest niewystarczające, to mówimy tutaj o niezbędnej inwestycji w rozwój biznesu.

Samo postawienie hali magazynowej to tylko część kosztów

Budowa hali magazynowej stanowi poważne przedsięwzięcie od strony finansowej, jednak w praktyce same prace budowlane to tylko istotna, ale jednak część całej inwestycji. Nie zapominajmy o konieczności wyposażenia hali w takie elementy, jak:

  • regały magazynowe,
  • maszyny do przenoszenia i układania towarów,
  • instalacje do zautomatyzowania transportu bliskiego towarów,
  • zaplecze sanitarne i socjalne,
  • oznakowanie, wyposażenie związane z bezpieczeństwem ludzi i towarów.

Planując taką inwestycję warto więc dokładnie przeliczyć posiadany budżet i dopasować wielkość magazynu zarówno do realnych potrzeb biznesu, jak i własnych możliwości finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie