Faktoring sposobem finansowania firmy transportowej

Piotr Kowalczyk
19.05.2022

Aktualnie w Polsce funkcjonuje ponad 120 tysięcy firm transportowych, w tym pond 35 tysięcy przedsiębiorstw posiadających licencję na międzynarodowy przewóz rzeczy. Jednak, ten sektor działalności wiąże się także z licznymi ograniczeniami. Oto 3 podstawowe wyzwania branży transportowej.

Brak personelu

Profesjonalna usługa przewozowa oznacza ogromną odpowiedzialność. Niewielki błąd, niedopatrzenie lub brak punktualności może spowodować ogromne straty dla stron procesu transportowego.
Właśnie dlatego, tak ważne jest specjalistyczne wyszkolenie kierowców. Cała procedura uzyskiwania kwalifikacji zajmuje sporo czasu oraz pieniędzy, co skutkuje niedostateczną ilością przygotowanych pracowników. Skala niedoboru sięga 400 tysięcy osób w całej Europie i ponad 120 tysięcy w samej Polsce, więc problem jest naprawdę poważny.

Zielone światło

Nowoczesny transport nie oznacza tylko regularnie modernizowanej floty, wdrożenia zautomatyzowanych systemów oraz innowacyjnych sposobów zarządzania ładunkami. W dzisiejszej rzeczywistości, obsługa frachtów wymaga sumiennego podejścia do kwestii ochrony środowiska naturalnego.

Ekologiczny charakter świadczenia usług przewozowych jest regulowany przez odpowiednie przepisy Unii Europejskie, ale nie jest to jedyny motywator do zmian. Coraz częściej to właśnie potencjalni kontrahenci uzależniają współpracę od właściwej postawy przedsiębiorstwa. Co więcej, dbałość o stan przyrody staje się istotnym kryterium wyboru podczas realizowanych przetargów.

Przepływ gotówki

Realizacja zleceń wcale nie oznacza płynności finansowej. Dostarczenie towaru bardzo często oznacza kilka miesięcy oczekiwania na zapłatę, a termin płatności waha się od 30 do 120 dni!
Jest to bardzo ważny problem, gdyż działalność transportowa bazuje na dostępnym kapitale. Firma musi przeprowadzać systematyczne serwisy techniczne, regulować opłaty drogowe, a przede wszystkim- uzupełniać stan paliwa. 

Aby zapobiec przestojowi, wielu przedstawicieli sektora zdecydowało się na faktoring dla firm transportowych. Taka forma finansowania jest elastyczna, sprawna i bezpieczna, co zwiększa przewagę konkurencyjną podmiotu na rynku. Warto sprawdzić faktoring dla transportu oferowany przez Monevie.


 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie