Faktoring przez brokera? Poznaj zalety tego rozwiązania

Maciej Piwowski
23.10.2020

Faktoring jest dziś bardzo popularną formą finansowania działalności gospodarczej. Szczególnie chętnie korzystają z tego firmy transportowe i działające w obszarze szeroko pojętej logistyki. Powód jest prosty: w tej branży notujemy najwięcej przypadków opóźniania płatności, co z kolei generuje bardzo niebezpieczne zatory płatnicze. Wybranie odpowiedniej oferty faktoringu nie jest niestety takie proste, zwłaszcza w sytuacji, gdy przedsiębiorca nigdy wcześniej nie korzystał z tej formy finansowania. Tutaj z pomocą przychodzą brokerzy. Jakie są zalety skorzystania z faktoringu za pośrednictwem brokera? Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Dostęp do wielu ofert w jednym miejscu

Faktoring jest dziś na tyle popularną usługą finansową, że chcąc z niego skorzystać natrafi się na dziesiątki, jeśli nie setki ofert najróżniejszych firm – włącznie z bankami. Przedsiębiorca nie do końca orientujący się w zasadach faktoringu może mieć poważny problem z wybraniem takiej oferty, która rzeczywiście spełni jego oczekiwania, a przy tym będzie najkorzystniejsza pod względem finansowym. Wymagałoby to poświęcenia wielu godzin na szczegółowe analizy, bez gwarancji powodzenia.

Korzystając z usługi brokera nie trzeba się tym przejmować. Specjalista świetnie orientuje się w aktualnej ofercie rynkowej i po poznaniu oczekiwań klienta szybko wytypuje kilka propozycji faktoringu, a następnie rzeczowo przedstawi szczegóły, wymieniając ich najważniejsze zalety oraz wady. To znacząco ułatwi przedsiębiorcy podjęcie optymalnej decyzji.

Broker ma bardzo dużą wiedzę z zakresu faktoringu

Choć może się wydawać, że faktoring nie jest specjalnie skomplikowaną usługą finansową, to jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach. Faktoring występuje pod różnymi postaciami, każda firma ma własne zasady udzielania finansowania i rozliczania się z klientem. Trudno zatem byłoby wybrać odpowiednią ofertę bez dokładnego zapoznania się z samą ideą faktoringu oraz przepisami regulującymi świadczenie tej usługi. Broker ma taką wiedzę, dzięki czemu jest mu dużo łatwiej dopasować konkretną ofertę do potrzeb klienta.

Wsparcie na etapie zawierania umowy

Praca brokera nie kończy się wraz ze znalezieniem najlepszej oferty faktoringu. Można również skorzystać z jego wsparcia na etapie analizowania zapisów umowy przed złożeniem podpisu na dokumencie. Jest to bardzo rozsądne podejście w sytuacji, gdy chcemy w 100% zadbać o interes przedsiębiorstwa i nie mieć żadnych wątpliwości w zakresie opłacalności rozwiązania, na które się zdecydowaliśmy. Broker może również być pośrednikiem w relacjach pomiędzy klientem a faktorem na późniejszym etapie współpracy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie