Elektryczne wózki widłowe i żurawie samojezdne: dlaczego warto wyposażyć w nie swój magazyn?

Piotr Kowalczyk
02.10.2020

Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie magazynu bez wózków widłowych, podnośników czy żurawi. Maszyny te wykorzystuje się do rozładunku i załadunku dostarczonych materiałów, a także do utrzymywania porządku na magazynie. W Polsce nadal standardem jest używanie klasycznych wózków widłowych z napędem spalinowym (najczęściej przerobionych na gaz), jednak coraz więcej właścicieli magazynów interesuje się tematem maszyn elektrycznych – w tym wózków oraz żurawi samojezdnych. Jakie są ich najważniejsze zalety? Sprawdź w naszym poradniku.

Możliwość pracy w zamkniętych pomieszczeniach

To ogromny atut każdej maszyny z napędem elektrycznym. Co oczywiste, nie emituje ona spalin, dzięki czemu można ją użytkować w zamkniętych pomieszczeniach, nawet w sytuacji, gdy nie dysponujemy wydajnym systemem wentylacji. Jest to istotna zaleta z punktu widzenia właścicieli magazynów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to otwarcie drzwi i okien generuje duże straty energii cieplnej.

Cicha praca

Elektryczne wózki widłowe i żurawie samojezdne pracują właściwie bezszelestnie – jedyny hałas generują opony oraz przemieszczane ładunki. To duży atut z perspektywy pracowników, którzy często po całym dniu spędzonym w magazynie są skrajnie zmęczeni – i to nie tylko z powodu wykonywania pracy fizycznej.

Niskie koszty eksploatacji

Jeśli przedsiębiorca szuka sposobu na ograniczenie kosztów funkcjonowania magazynu w dalszej perspektywie, to zakup elektrycznych maszyn do przenoszenia i rozładowywania materiałów jest świetnym pomysłem. Zarówno wózek widłowy, jak i żuraw samojezdny z napędem elektrycznym są znacznie tańsze w eksploatacji niż ich spalinowe odpowiedniki. Nie ponosimy tutaj kosztu zakupu paliwa, prosty napęd nie wymaga drogiego serwisowania, a energię potrzebną do ładowania akumulatorów można pozyskiwać z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Z oczywistych względów użytkowanie maszyn z napędem elektrycznym jest o wiele bezpieczniejszej niż tych spalinowych. Nie ma tutaj ryzyka np. rozszczelnienia się instalacji paliwowej czy gazowej, wykluczamy też prawdopodobieństwo zatrucia się spalinami. W dodatku żurawie samojezdne z napędem elektrycznym posiadają funkcję zdalnego sterowania z pilota, co samo w sobie znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa operatora.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.