Dylemat zawodowego kierowcy: jak nie zasnąć za kółkiem?

Antoni Kwapisz
12.01.2018

Policja nie prowadzi dokładnych statystyk wypadków spowodowanych zaśnięciem kierowcy, jednak można się domyślić, że stanowią one sporą część zdarzeń, w których doszło do zderzenia czołowego na pustej drodze, szczególnie w nocy. Zaśnięcie za kółkiem to gwarancja wypadku, dlatego każdy kierowca zawodowy, który pokonuje długie trasy, także po zmierzchu, powinien minimalizować ryzyko utraty świadomości. W tym artykule wymieniamy kilka skutecznych sposobów.

Przewietrz się

Jeśli czujesz znużenie i łapiesz się na tym, że na chwilę tracisz koncentrację, jak najszybciej zjedź na parking. Wyjdź z kabiny, zrób sobie krótki spacer, wykonaj kilka przysiadów, przebiegnij się. Świeże powietrze otrzeźwia i taki odpoczynek pozwoli Ci na dłuższy czas zapomnieć o zmęczeniu.

Pauza

Nawet jeśli wcześniej zrobiłeś już przepisową pauzę, to nie wahaj się skorzystać z kolejnego odpoczynku, jeśli tylko czujesz napływ zmęczenia. Lepsze jest kilkunastominutowe spóźnienie, niż wylądowanie na drzewie czy zderzenie się z innym pojazdem. Postaraj się maksymalnie efektywnie wykorzystać pauzę. Zamiast wgapiać się w ekran smartfona, idź do restauracji, wypij mocną kawę, zjedź lekki posiłek (tłuste potrawy wzmagają senność).

Obniż temperaturę w kabinie

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pauzę, to przynajmniej zadbaj o to, by warunki panujące w kabinie nie „utulały” Cię do snu. Obniż temperaturę do 19 stopni Celsjusza, nawet jeśli na zewnątrz jest dość chłodno. Pobudzi to Twój organizm do pracy i da Ci spory zastrzyk energii, dzięki czemu zapomnisz o znużeniu.

Pogadaj z kimś

Możesz do tego użyć CB radia. Poszukaj znajomych w eterze i zaproś ich do pogawędki na osobnym kanale. Taka rozmowa, nawet o niczym, pozwoli Ci pozbyć się nieodpartego uczucia senności. Możecie się wzajemnie motywować, a także pilnować, by żaden z kolegów nie zasnął.

Muzyka

Bez względu na to, jakiej muzyki słuchasz, zawsze miej w szoferce płytę czy pendrive z dynamicznymi piosenkami. Szczególnie dobrze pobudza muzyka elektroniczna z mocnym basem, muzyka rockowa oraz metalowa. Unikaj natomiast jazzu i ballad, które nie bez kozery nazywamy „pościelówami”.

Najważniejsze jest natomiast porządne wyspanie się przed trasą. Im lepiej odpoczniesz, tym mniejsze ryzyko, że poczujesz silne zmęczenie w czasie pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.