Dobre rady dla początkujących kierowców w branży transportowej

Marek Szydełko
03.03.2020

Początki w branży transportowej nigdy nie są łatwe – nawet jeśli kierowca doskonale opanował sztukę prowadzenia pojazdu ciężarowego. Początkowy entuzjazm może szybko ustąpić miejsca męczącej rutynie, tęsknocie za domem i stresowi, który w tej pracy jest na porządku dziennym. Dlatego wszyscy „świeżacy” powinni stosować się do rad, jakich udzielają ich bardziej doświadczeni koledzy po fachu. Garść takich złotych zasad podajemy w naszym poradniku.

Sprawdzaj otoczenie pojazdu przed rozpoczęciem manewru

Szczególnie dotyczy to manewru zawracania i cofania. Długa naczepa znacznie utrudnia wykonanie tej z pozoru prostej czynności. Dobrą praktyką, do której powinien się stosować każdy kierowca, jest wyjście z kabiny i sprawdzenie otoczenia pojazdu, aby upewnić się, że można bezpiecznie wykonać manewr.

Dbaj o swój komfort, ale i bezpieczeństwo

Nie można przedkładać jednej kwestii nad drugą. Dobrym przykładem będzie tutaj prowadzenie pojazdu w obuwiu ochronnym. Wielu kierowców się do tego nie stosuje, wybierając np. sandały czy, o zgrozo, klapki. Owszem, jest to wygodne, natomiast bardzo niebezpieczne w razie nagłego hamowania czy tym bardziej wypadku.

Kontroluj stan techniczny pojazdu

Przed ruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy z samochodu nie wyciekają płyny eksploatacyjne, czy działają spryskiwacze i oświetlenie, czy opony są w dobrym stanie. Kierowca, który stwierdzi poważne uchybienia, powinien odmówić jazdy i zażądać usunięcia usterek lub podstawienia sprawnego samochodu. Nie drżyj przed pracodawcą – bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Sprawdzaj naczepę

Chodzi tutaj przede wszystkim o stabilność podpięcia. Często zdarza się, że kierowca dostaje już gotowy, zapięty zestaw, wsiada za kółko i rusza w trasę. Nie warto jednak w ciemno ufać innym. Lepiej każdorazowo sprawdź podpięcie we własnym zakresie, podobnie jak stan całej naczepy, w tym jej dachu – czy na przykład nie zalega na nim gruba warstwa śniegu lub lodu.

Miej przy sobie gotówkę

To dobra rada od bardzo doświadczonych kierowców, którzy wiedzą, że uzależnianie się od karty płatniczej w długiej trasie jest złym pomysłem. Kierowca zawodowy zawsze powinien mieć przy sobie trochę gotówki, chociażby na wypadek awarii terminali płatniczych na bramkach autostradowych czy stacji benzynowej. Pamiętaj również, aby zaopatrzyć się w walutę obowiązującą w krajach, przez które wiedzie Twoja trasa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.