Dlaczego warto zainwestować w system lokalizacji pojazdów w firmie transportowej? 5 argumentów

Remigisz Szulc
12.09.2016

Technologia GPS jest już tak powszechna, że powoli przestajemy sobie wyobrażać bez niej życie. Jest szczególnie przydatna w transporcie drogowym, ale wbrew pozorom można ją wykorzystać nie tylko w formie nawigacji. Firmy działające w branży coraz mocniej interesują się systemami lokalizacji pojazdów. Co daje taki system? Czy warto w niego zainwestować? Poznaj 5 argumentów uzasadniających taki zakup.

1.Znaczne ułatwienie dla managera floty – system lokalizacji pojazdów jest wręcz niezbędnym wyposażeniem w firmie, która posiada wiele samochodów. Nadzorowanie pracy kierowców jest dzięki temu znacznie łatwiejsze. Manager floty może na ekranie komputera obserwować przebieg trasy, reagować na wszelkie nietypowe sytuacje i mieć pełną kontrolę nad tym, co robi kierowca.

2.Oszczędność paliwa – nowoczesne systemy lokalizacji pojazdów mogą być wykorzystywane do dyscyplinowania kierowców. Zapis z przebiegu trasy nie pozostawia żadnego pola do manipulacji – jeśli wiadomym jest, że podróż z punktu A do punktu B w normalnych warunkach zajmuje np. 8 godzin, a kierowcy zajęło to 6 godzin, to wiadomo, że musiał łamać przepisy i tym samym znacznie zwiększyć zużycie paliwa. Dzięki tej informacji można mieć wpływ na zmianę zachowań kierowców i dyscyplinować ich do pracy zgodnie z zasadami drogowymi.

3.Zabezpieczenie przed nieuczciwością pracowników – ufaj, ale sprawdzaj – to zasada, którą warto się kierować w każdej firmie transportowej. Jeśli manager floty ma wątpliwości co do poziomu zużycia paliwa w samochodach, to dzięki systemowi lokalizacji natychmiast się ich pozbędzie. System na bieżąco informuje o aktualnym zużyciu i podaje dane na temat faktycznej ilości spalonego paliwa. Nie ma zatem możliwości, aby nieuczciwy kierowca okradał pracodawcę sprzedając tzw. „oszczędności” przez CB radio.

4.Kontrolowanie czasu pracy – dzięki systemowi lokalizacji manager floty dokładnie wie, ile trwa podróż kierowcy. Może mu więc przypomnieć o konieczności zrobienia pauzy, aby nie tylko uchronić go przed mandatem, ale także przed niebezpieczeństwem spowodowanym przemęczeniem.

5.Ochrona przed kradzieżą – samochód wyposażony w system lokalizacji nie jest atrakcyjny dla złodziei. Taki pojazd po kradzieży można bardzo łatwo namierzyć. Ma to także ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa przewożonego ładunku.

Systemy lokalizacji pojazdów są coraz bardziej dostępne – ich ceny spadają, a możliwości wykorzystania przybywa. W zawodowym transporcie drogowym taka inwestycja ma bardzo mocne uzasadnienie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.