Dlaczego prawidłowy montaż regałów magazynowych jest tak ważny?

Marek Szydełko
11.04.2023

To zaskakujące, jak wielu przedsiębiorców najpierw inwestuje ciężkie pieniądze w nowe regały magazynowe, po czym kompletnie po macoszemu traktuje kwestię ich prawidłowego montażu. Choć może się wydawać, że skręcenie i przytwierdzenie stalowych konstrukcji nie jest niczym skomplikowanym, to w rzeczywistości naprawdę warto powierzyć to zadanie fachowcom – zwykle i tak montaż regałów jest w cenie ich zakupu lub dostępny za symboliczną dopłatą. Sprawdź, dlaczego prawidłowy montaż regałów magazynowych jest aż tak ważny.

Bezpieczeństwo pracowników i towarów

Nawet drobne błędy popełnione na etapie montażu regałów, na przykład pominiecie kilku śrub czy podkładek, mogą zwiększać ryzyko groźnych wypadków na firmowym zapleczu. Osłabiona konstrukcja może poddać się pod ciężarem towarów, źle przytwierdzony regał może się przewrócić etc. Łatwo jest sobie wyobrazić konsekwencje takiego zaniedbania.

Zachowanie parametrów roboczych regałów

Nie każdy wie, że parametry obciążeniowe regałów podane przez producenta dotyczą wyłącznie sytuacji, w której regał został zamontowany zgodnie z wytycznymi (instrukcją obsługi). Wystarczy drobna nieścisłość, aby np. doszło do zmniejszenia dopuszczalnego obciążenia pola, co oczywiście będzie mieć bezpośrednie przełożenie na użytkowanie regałów.

Przedłużenie trwałości regałów

Poprawny montaż daje pewność, że regały posłużą przez bardzo długi czas – zwłaszcza, jeśli są to konstrukcje dobrego producenta i są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętajmy, że w nowe regały magazynowe inwestuje się raz na wiele lat, dlatego naprawdę nie warto szukać oszczędności na fachowym montażu.

Mniejsze ryzyko wystąpienia kosztownych usterek

Prawidłowy montaż gwarantuje, że regały magazynowe zniosą określone przez producenta obciążenia. Tym samym praktycznie eliminujemy ryzyko usterek, których usunięcie jest nie tylko kosztowne, ale też bardzo kłopotliwe (wiąże się np. z koniecznością wyłączenia z eksploatacji części magazynu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie