Dlaczego logistyka jest branżą ze świetnymi perspektywami?

Remigisz Szulc
15.11.2021

Młodzi ludzie, którzy właśnie stoją przed dylematem związanym z wyborem swojej ścieżki kariery, bardzo często decydują się związać przyszłość z branżą IT. Fakt, jest ona przyszłościowa i już dziś gwarantuje dobre zarobki oraz szerokie możliwości rozwoju, natomiast podobnie wypada tutaj sektor logistyczny. Śmiało można napisać, że to ta branża ma przed sobą szczególnie świetlaną przyszłość i jeszcze przez wiele lat będzie stanowić wyjątkowo atrakcyjny rynek pracy. Co za tym przemawia? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Pandemia pokazała, jak ważna dla świata jest logistyka

To właśnie w okresie pandemii, a szczególnie w jej szczytowym momencie, doświadczyliśmy największych problemów z brakami towarów na półkach. Był to efekt zawirowań w branży transportowej. Dochodziło i wciąż dochodzi do sytuacji, w których wielkie koncerny są zmuszone przerwać produkcję z powodu braku niektórych podzespołów, najczęściej produkowanych w Chinach.

Dziś usługi logistyczne są dosłownie na wagę złota. Kierowcy, spedytorzy oraz sami logistycy mogą dyktować pracodawcom stawki, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. Ten trend z pewnością się utrzyma, ponieważ odbudowanie płynności w światowym transporcie może zająć nawet kilka lat.

Nie ma alternatywy dla aktualnych łańcuchów dostaw

Wiele biznesów przenosi się dziś do Internetu, który stwarza nam warunki do kontynuowania różnych form aktywności. Są jednak takie branże, których zwyczajnie nie da się zamknąć w ramach wirtualnego świata i doskonałym przykładem będzie tutaj logistyka.

Wciąż ktoś fizycznie musi dostarczyć towary z punktu A do punktu B, a następnie do odbiorcy końcowego. Póki co nie zrobią tego za nas komputery, dlatego nadal będzie istnieć ogromne zapotrzebowanie na pracowników mogących utrzymywać łańcuchy dostaw w kraju, na kontynencie, czy na całym świecie.

Branża logistyczna będzie się zmieniać

To nie jest tak, że obecne rozwiązania logistyczne zostaną z nami na stałe. Ten sektor także dynamicznie się rozwija, co powinno zainteresować osoby zainteresowane innowacjami. Przyszłością – wcale nie tak odległą – logistyki będą m.in. dostawy realizowane z wykorzystaniem dronów, położenie większego akcentu na transport kolejowy i lotniczy, a także masowe przejście na model zakupów z dostawą do domu, co tylko dodatkowo nakręci zapotrzebowanie na szybkie, niezawodne usługi logistyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.