Diagnostyka komputerowa samochodu – czy jest tak ważna?

Mariusz Siwko
16.03.2021

Okresowe kontrole u lekarza zapewniają dobry stan zdrowia. Tak samo jest z samochodem - regularne testy diagnostyczne pomogą wykryć problemy z pojazdem, zanim będą wymagały kosztownych napraw lub - zanim utkniesz gdzieś na poboczu. Chociaż wiele osób uważa, że testy diagnostyczne są konieczne tylko wtedy, gdy zapala się kontrolka na desce rozdzielczej, proaktywne podejście do konserwacji samochodu ma wiele zalet.

Diagnostyka komputerowa samochodu ciężarowego - co to jest?

Komputeryzacja komponentów samochodu stała się jednym z najkorzystniejszych ze wszystkich postępów technologicznych w sektorze motoryzacyjnym zarówno dla klientów, jak i mechaników samochodowych. Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, narzędzia diagnostyczne dzięki wbudowanym procesorom i czujnikom szybko oraz dokładnie wskazują obszary problemowe w silniku lub w innym miejscu.

Specjalny komputer diagnostyczny z oprogramowaniem danej marki łączy się z komputerem pojazdu i wymienia dane, odczytując informacje o:

  • stanie pojazdu
  • o nieprawidłowościach w działaniu poszczególnych elementów pojazdu

Wszystkie błędy widoczne są w postaci kodów, których interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy mechanicznej.

Co w samochodzie można zbadać?

Testy diagnostyczne mogą ujawnić problemy z:

  • skrzynią biegów,
  • hamulcami,
  • układem wydechowym,
  • z silnikiem,
  • i innymi głównymi komponentami

Pomogą wykryć także problemy z działaniem wtryskiwacza paliwa, cewek zapłonowych i przepustnicy oraz przepływu powietrza i płynu chłodzącego.

Test diagnostyczny samochodu - zalety

Identyfikacja problemów przed pojawieniem się testów diagnostycznych była kosztowna i czasochłonna, zwłaszcza że właściciele samochodów przekazywali je mechanikom dopiero po awarii.

Teraz komputeryzacja komponentów samochodowych może wykrywać problem na długo przed wystąpieniem. Narzędzia diagnostyczne mogą także sprawdzać system komputerowy samochodu pod kątem przechowywanych informacji o historii samochodu, powiadomień producenta i dając technikom pełny obraz sytuacji w celu wykonania najlepszej możliwej naprawy.

Największą zaletą jest oczywiście to, że nie trzeba rozbierać samochodu, aby sprawdzić, co może być powodem usterki.

Jak często samochód powinien być poddawany diagnostyce?

Nie musisz czekać na świecącą się kontrolkę, aby zrobić diagnostykę komputerową samochodu. Jeśli usłyszysz lub poczujesz, że coś jest nie tak, mechanicy wykonają test, aby wykryć problem. Wielu z nich zaleca co najmniej raz w roku oddawanie samochodu na kontrolę diagnostyczną, która ujawni drobne problemy, których nie można zobaczyć ani usłyszeć.

Diagnostyka jest również przydatnym narzędziem podczas sprawdzania używanego samochodu przed jego kupnem. Zarówno prywatni sprzedawcy, jak i dealerzy powinni zdecydować się na test diagnostyczny przed podjęciem decyzji o zakupie. Pozwoli to poznać stan techniczny oraz rzeczywisty przebieg pojazdu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.