Co może Inspekcja Transportu Drogowego? Przewoźniku, znaj swoje prawa!

Antoni Kwapisz
28.10.2015

Uwaga, „krokodylki” na 102. kilometrze. Ten komunikat często mrozi krew w żyłach kierowców ciężkich pojazdów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych lub – co gorsza – mających coś na sumieniu. Kontrola drogowa przeprowadzana przez Inspekcję Transportu Drogowego podlega jednak bardzo konkretnym przepisom ustawy, dlatego warto wiedzieć, co może ITD, aby niepotrzebnie się nie denerwować w trasie. Mamy dla Was zbiór takich najważniejszych uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego. 

  1. Inspektor Transportu Drogowego może wejść do pojazdu – dlatego kierowca nie powinien być tym faktem zdziwiony. Podczas wizyty w szoferce inspektor może sprawdzić działanie i zapis tachografu. Szczególnie będzie go interesować, czy na impulsatorze nie ma magnesu powodującego błędny zapis przebiegu czasu pracy kierowcy.
  2. Inspektor ITD może kontrolować wszelkie dokumenty – w tym te należące do kierowcy, jak i dotyczące jego pracodawcy. Inspektora z pewnością będzie też interesować dokumentacja zainstalowanego w pojeździe tachografu. Ważne jest jednak to, że kontrola tych dokumentów musi się odbywać w obecności kierowcy.
  3. Inspektor ITD może kontrolować urządzenia wykorzystywane w ramach systemu elektronicznego poboru opłat – chodzi oczywiście o osławiony viaTOLL. Kontrola tego, czy przewoźnik uiścił opłatę za przejazd, odbywa się bowiem nie tylko na bramkach systemu, ale też w pojazdach należących do ITD.
  4. Inspektor ITD może zlecić kontrolę pojazdu – oczywiście w takiej sytuacji zatrzyma pojazd w pobliżu wagi drogowej (chyba, że dysponuje mobilnym zestawem do ważenia). Sprawdzany będzie dopuszczalny nacisk osi, masa zestawu oraz jego wymiary.
  5. Inspektor ITD ma prawo przeprowadzić kontrolę używanego paliwa – chodzi o wyeliminowanie oszustw skarbowych polegających na stosowaniu np. oleju opałowego zamiast napędowego.
  6. Inspektor ITD ma prawo użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym broni palnej – wielu kierowców o tym nie wie, tymczasem inspektorom ITD dano takie uprawnienie, a ci mogą z niego skorzystać, jeśli dojdzie – w ich odczuciu – do sytuacji niebezpiecznej.

Osobnym, bardzo szerokim uprawnieniem Inspekcji Transportu Drogowego, jest przeprowadzenie kontroli na terenie firmy przewoźnika, jeśli oczywiście ma to uzasadnienie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy ITD podczas kontroli drogowej stwierdzi daleko idące nieprawidłowości – chociażby wygaśnięcie licencji na przewóz towarów. Wówczas Inspekcja może zlecić przeprowadzenie wyjaśnień w siedzibie przewoźnika, ale zawsze takie postępowanie musi się odbyć w obecności właściciela lub upoważnionej przez niego osoby.

Kontrola drogowa przeprowadzana przez ITD nie jest oczywiście niczym strasznym i w gruncie rzeczy nie różni się od rutynowych czynności dokonywanych przez policję wobec „cywilnych” kierowców. Oczywiście pod warunkiem, że przewoźnik działa uczciwie i nie łamie przepisów.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.