Bezpieczny transport maszyny przemysłowej

Mariusz Siwko
04.05.2020

Transport maszyn przemysłowych jest bardzo specyficznym rodzajem przewozu, który musi zostać zlecony doświadczonej i wyspecjalizowanej w tym firmie. Wymagane jest tutaj zachowanie maksymalnej ostrożności, ponieważ często wartość samej maszyny jest liczona w setkach czy nawet milionach złotych. O jakich zasadach trzeba pamiętać? Jakie obowiązki spoczywają na przewoźniku? To wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Podniesienie maszyny i umieszczenie na rolkach

Firma odpowiedzialna za transport maszyny przemysłowej musi wcześniej uzgodnić z klientem, czy urządzenie zostanie profesjonalnie zdemontowane. Jeśli tak, to dalsza procedura wydaje się być stosunkowo prosta, choć nie zapominamy o tym, aby upewnić się, jaka jest masa własna maszyny. Ma to kluczowe znaczenie dla wyboru podnośnika. Maszyna musi zostać umieszczona na specjalnych rolkach transportowych z opcją blokowania przesuwu, aby ruch był możliwy tylko w jedną stronę – jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno urządzenia, jak i ludzi.

Transport na terenie zakładu

Zwyczajowo usługa transportowa maszyny przemysłowej zaczyna się już na etapie przeniesienia jej z miejsca pierwotnego podłączenia do samochodu. W tym celu, po umieszczeniu maszyny na rolkach transportowych, należy podpiąć ją do pojazdu transportującego przy pomocy atestowanej liny. Rolę takiego pojazdu najczęściej pełni wózek widłowy, choć w przypadku pracy w zamkniętym pomieszczeniu zalecane jest użycie sprzętu akumulatorowego.

Załadunek

Po upewnieniu się, że maszyna jest dobrze przymocowana do pojazdu transportującego, można już przejść do etapu ostrożnego transportu urządzenia do rampy przeładunkowej, gdzie następuje załadunek na naczepę przy pomocy dźwigu. Maszynę podnosimy bezpośrednio z rolek. Po umieszczeniu jej na samochodzie przystępujemy do mocowania atestowanymi pasami transportowymi, kilkakrotnie sprawdzając stabilność maszyny.

Po dowiezieniu urządzenia do miejsca docelowego następuje rozładunek przy pomocy dźwigu na rolki transportowe i przemieszczenie maszyny do punktu, w którym będzie dalej eksploatowana.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.