5 powodów, dla których firmy transportowe chętnie korzystają z faktoringu

Remigisz Szulc
24.08.2020

Faktoring jest prawdopodobnie najpopularniejszą usługą finansową, z jakiej korzystają polskie firmy transportowe. Ten rynek rośnie w tempie ponad 20% rocznie, co najlepiej obrazuje, jak ogromne są potrzeby w zakresie zapewnienia sobie finansowania bieżącej działalności. O tym, czym jest faktoring pisaliśmy już w innym poradniku. Teraz natomiast przyjrzyjmy się powodom, dla których polscy transportowcy masowo zaczynają korzystać z tej usługi. Wymieniamy 5 najważniejszych.

Ochrona przed zatorami płatniczymi

Jest to zdecydowanie kluczowy powód, ponieważ akurat branża transportowa, zaraz obok budowlanej, jest w największym stopniu zagrożona zjawiskiem zatorów płatniczych. W przypadku mniejszych firm wystarczy jedna nieopłacona na czas faktura, aby przedsiębiorstwo znalazło się w bardzo trudnym położeniu. Faktoring chroni przed takimi sytuacjami, gwarantując firmom wypłatę środków praktycznie od ręki.

Szybki dostęp do gotówki

Każdy przedsiębiorca z branży transportowej doskonale wie, że bywają sytuacje, kiedy ta gotówka jest pilnie potrzebna. Wówczas nie można dłużej czekać, aż kontrahent uprzejmie opłaci fakturę – zwłaszcza z mocno odroczonym terminem. Kiedy np. pojawia się okazja inwestycyjna czy trzeba naprawić samochód, usługa faktoringu wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Korzystne warunki

Co prawda w ramach faktoringu nigdy nie otrzyma się kwoty odpowiadającej pełnej wartości faktury, ale istnieje tutaj spore pole do negocjacji. W branży transportowej śmiało można liczyć na ofertę na poziomie nawet 90% kwoty z faktury, co jest w dużej mierze uzależnione m.in. od długości odroczenia płatności oraz wartości zamówienia. Tak czy inaczej dla wielu firm możliwość odzyskania większej części zaległej kwoty jest dużo atrakcyjniejszą opcją, niż wielomiesięczne czekanie na przelew od kontrahenta.

Oszczędność na kosztach prawnika

Nie oszukujmy się: odzyskanie należności od niesolidnego kontrahenta nie jest w Polsce łatwe – i to pisząc bardzo eufemistycznie. W naszym kraju niestety nadal dłużnicy mają się świetnie, a uczciwi przedsiębiorcy już niekoniecznie. Faktoring pozwala uniknąć długiego i kosztownego postępowania przed sądem oraz zrezygnować z obsługi prawnej, która jest bardzo droga i nie daje gwarancji, że firma faktycznie odzyska pieniądze.

Łatwa dostępność usługi faktoringu

Faktoring jest usługą wręcz stworzoną dla branży transportowej, dlatego firmy, które ją świadczą, w dużej mierze skupiają się właśnie na pozyskiwaniu klientów z tego sektora. Żaden przedsiębiorca prowadzący firmę transportową, a potrzebujący faktoringu, nie powinien więc mieć problemu z otrzymaniem korzystnej oferty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.