Zgubiona lub uszkodzona karta kierowcy w transporcie międzynarodowym: co robić?

Mateusz Nowak
27.07.2020

Tytułowa sytuacja nie należy wcale do rzadkości. Wielu kierowców stanęło przed dylematem, co robić, gdy doszło do zgubienia lub uszkodzenia karty kierowcy. To spory problem, gdy przewóz odbywa się w transporcie międzynarodowym wewnątrz Unii Europejskiej. Na szczęście przepisy dość dokładnie regulują tę kwestię. Szczegóły sprawdzisz w naszym poradniku.

Można kontynuować jazdę bez karty kierowcy

Od razu wyjaśnijmy, że zgubienie lub uszkodzenie karty kierowcy nie jest równoznaczne z tym, że pracownik musi przerwać jazdę i poczekać na wydanie nowego dokumentu. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiej i Rady (UE) nr 165/2014 w takim przypadku kierowca może kontynuować jazdę bez karty kierowcy przez maksymalnie 15 dni kalendarzowych.

Ważne!

Okres ten może zostać wydłużony w szczególnym przypadku, gdy konieczny jest powrót do bazy, a pokonanie trasy może zająć więcej dni.

Kontynuowanie jazdy bez karty kierowcy pod konkretnymi warunkami

Kierowca, który chce lub musi kontynuować przejazd w oparciu o wymienione Rozporządzenie, musi wykazać brać możliwości przedstawienia lub użycia karty kierowcy. Wymaga się od niego prowadzenia szczegółowej dokumentacji, która pozwoli służbom skontrolowanie warunków i czasu transportu. W szczególności konieczne jest posiadanie wydruku z danymi prowadzonego pojazdu oraz:

  • Imieniem i nazwiskiem kierowcy;
  • Numerem karty kierowcy bądź prawa jazdy;
  • Własnoręcznym podpisem kierowcy;
  • Okresem innej pracy, gotowości i/lub odpoczynku;

Z kolei po zakończeniu trasy kierowca musi wydrukować kolejny dokument, na którym znajdą się informacje z tachografu (zarejestrowane przez niego okresy), inne okresy pracy, okresy gotowości i odpoczynku, które nie zostały zarejestrowane przez tachograf – wszystko oczywiście od początku trasy. Dodatkowo na wydruku muszą się znaleźć wszystkie informacje umożliwiające identyfikację kierowcy i pojazdu. Jak widać, zgubienie karty kierowcy wiąże się z mnóstwem papierkowej roboty. 

Po powrocie do bazy kierowca ma 7 dni na wystąpienie o kartę zastępczą do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Otrzyma ją w ciągu 8 dni roboczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.