Zalety i wady transportu samochodowego

Remigisz Szulc
03.08.2020

Transport samochodowy jest fundamentem światowej logistyki. Od wielu lat trwa dyskusja nad możliwymi metodami zastąpienia go innymi formami transportowania materiałów, ale zawsze kończy się to tak samo – firmy nadal inwestują w rozwój swoich flot samochodowych. Wynika to z faktu, iż transport drogowy nadal jest bardzo opłacalny i konkurencyjny pod względem relacji ceny do efektywności. Nie oznacza to, że nie ma swoich wad. O nich, ale też o najważniejszych zaletach, przeczytasz w naszym poradniku.

Zalety transportu samochodowego

Najważniejszą zaletą z punktu widzenia logistyków jest oczywiście atrakcyjny koszt. Zwłaszcza teraz, gdy ceny paliw są relatywnie niskie, transport samochodowy bardzo się opłaca. Nie zmienia tego nawet konieczność wnoszenia wysokich opłat drogowych. W porównaniu z transportem lotniczym, morskim, a często nawet kolejowym, ten samochodowy jest po prostu tańszy, co ostatecznie decyduje o jego wciąż ogromnej popularności.

Kolejną zaletą jest fakt, że transport drogowy znakomicie uzupełnia cały plan logistyczny. Chodzi tutaj o to, że nawet wybierając opcję transportu lotniczego czy morskiego, nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z wykorzystywania samochodów. Jest mnóstwo miejsc, do których można dotrzeć wyłącznie na kołach.

W takich krajach, jak chociażby Polska, podstawową zaletą transportu drogowego jest też jego łatwa dostępność. Nie brakuje firm świadczących tego typu usługi, co pozytywnie wpływa na ceny, ale też na terminy realizacji zleceń. Właściwie każdy może dziś od ręki zlecić transport drogowy dowolnych materiałów, nie tracąc czasu na żmudne wyszukiwanie wykonawcy usługi.

Wady transportu drogowego

Transport drogowy, pomimo ewidentnych i w praktyce decydujących zalet, ma też kilka wad, z których trzeba sobie zdawać sprawę. Przede wszystkim chodzi o czas. Transportowanie materiałów po drogach nie jest niestety opcją szybką, szczególnie wtedy, gdy dodamy do tego załadunek. Nie dziwi zatem, że firmy, którym w pierwszej kolejności zależy na czasie, wybierają opcję transportu lotniczego, która pod tym względem sprawdza się dużo lepiej – oczywiście tylko na dalszych odległościach.

Problemem w przypadku transportu drogowego jest też nieprzewidywalność. Chodzi tutaj głównie o uzależnienie kosztu usługi od aktualnych cen paliw, opłat drogowych, ubezpieczeń oraz wynagrodzeń kierowców. Z tego powodu stawki w tej branży potrafią się szybko zmieniać, również na niekorzyść zleceniodawców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie