Kurier to wyjątkowo niewdzięczny zawód. Nie dość, że zarobki są ściśle uzależnione od skuteczności w doręczaniu przesyłek, to jeszcze sprawy nie ułatwiają sami klienci, którzy potrafią zwyzywać kuriera za choćby drobne spóźnienie czy brak kontaktu telefonicznego przed dostarczeniem paczki (kurier wcale nie musi tego robić). Praca kuriera jest trudna i bardzo stresująca, z czego każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę.
Jeśli nie cierpisz wstawać wcześnie rano, to pomyśl sobie, że każdy kurier zaczyna dzień pracy około 5 nad ranem. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ musi pojechać do terminala, w którym wydawane są mu paczki do doręczenia. To nie jest jednak tak, że kurier byle jak wrzuca paczki do samochodu i rusza w trasę. Każdą przesyłkę trzeba zeskanować, a później jeszcze zaplanować trasę przejazdu tak, by ze wszystkim się wyrobić. Kiedy Ty smacznie śpisz, kurier już szykuje Twoją paczkę do dostarczenia.
Ktoś, kto nie potrafi myśleć logicznie, ale czasami też niesztampowo oraz nie ma umiejętności dobrego planowania, nie nadaje się do pracy kuriera. To właśnie logistyka jest najważniejszym elementem tego fachu. Kurier musi perfekcyjnie zaplanować sobie trasę dostarczania przesyłek, bo od tego, czy zrealizuje cel na dany dzień, zależy jego zarobek.
Kurierzy oczywiście szybko poznają region, który został im przydzielony i z czasem planowanie jest łatwiejsze. Warto przy tym pamiętać, że kurier nie tylko dostarcza paczki, ale też odbiera je od nadawców, co dodatkowo komplikuje zadanie.
Największą zaletą i jednocześnie wadą pracy kuriera jest kontakt z ludźmi. Jeśli klienci są życzliwi, pozytywnie nastawieni do życia i nie robią karczemnej awantury z powodu tego, że kurier spóźnił się o 3 minuty, ta praca może dawać satysfakcję. Niestety, jest to mocno wyidealizowany obraz. Znacznie częściej zdarza się, że klienci są opryskliwi, aroganccy, a wręcz chamscy.
Na porządku dziennym jest wyzywanie kurierów za to, że nie uprzedzili o planowanym przyjeździe, że karton paczki jest brudny, że dostarczony przedmiot nie spełnia oczekiwań odbiorcy (jakby kurier miał na to jakiś wpływ). To z kolei powoduje stres – jest to główna przyczyna, dla której mnóstwo kurierów odchodzi z zawodu, a wieloletnie kariery w tej branży należą do rzadkości.