Wynajem powierzchni magazynowej po innym najemcy – o co warto zadbać?

Krzysztof Jagielski
16.01.2023

W Polsce wciąż mamy deficyt powierzchni magazynowych. Te w najlepszych lokalizacjach błyskawicznie znajdują najemców i nawet nie trafiają na rynek. Gdy w końcu uda się wynająć odpowiedni magazyn po innym najemcy, to pierwszym krokiem powinno być jego przystosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. O co szczególnie warto zadbać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Kontrola magazynu pod kątem bezpieczeństwa

Na dobry początek warto zaprosić do magazynu inspektora nadzoru lub zaufanego inżyniera budownictwa, który komercyjnie sprawdzi powierzchnię pod kątem spełniania przepisów bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowych. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia nie tylko ochrony sprzętu i towarów składowanych w magazynie, ale także ubezpieczenia obiektu i jego wyposażenia.

Oceń stan i przydatność regałów magazynowych

Jeśli w magazynie zostały regały po poprzednim najemcy, to być może uda się je jeszcze wykorzystać. Wszystko zależy od ich stanu technicznego oraz od tego, czy nadają się do składowania na nich towarów przechowywanych przez obecnego najemcę. W razie czego warto się skontaktować z dystrybutorem regałów magazynowych i zapytać, czy nie byłby zainteresowany odkupieniem regałów.

Kontrola instalacji

Bardzo ważnym etapem przystosowania magazynu do potrzeb nowego najemcy jest skontrolowanie stanu wszystkich instalacji, w tym elektrycznej, gazowej i grzewczej. Tutaj znów najlepiej będzie zdać się na fachowca, który sporządzi protokół z ewentualnymi zaleceniami.

Dopuszczalne modyfikacje

Wszelkie istotne zmiany w magazynie, jak przesunięcie ścian działowych, wybudowanie nowych czy przerobienie instalacji należy wcześniej uzgodnić z właścicielem obiektu. Być może uda się go nakłonić do częściowego partycypowania w kosztach takiej operacji.

Wyposażenie magazynu

Na koniec sprawdzamy, co z wyposażenia magazynu może się jeszcze przydać, a w co trzeba będzie zainwestować. Jeśli w magazynie znajdują się elementy systemu transportu bliskiego, na przykład przenośniki czy sztaplery, to warto je wykorzystać po przeprowadzeniu serwisu i dostosowaniu do potrzeb przedsiębiorstwa oraz specyfiki składowanych towarów.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie