Outsourcing usług – to bardzo modne hasło, którego założenia realizują się praktycznie w każdej branży, także w logistyce. Nie każda firma musi przecież posiadać własną bazę magazynową, której utrzymanie jest kosztowne i problematyczne. Jest wielu przedsiębiorców, działających chociażby w Internecie, którzy z powodzeniem mogą korzystać z wynajmu powierzchni magazynowej. W Polsce staje się to bardzo popularne, a dostępność magazynów do wynajęcia jest ogromna. Wpływ na to ma przede wszystkim dynamiczny rozwój branży e-commerce. Zanim jednak wybierzemy ten konkretny magazyn, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
- Sprawdź, czy magazyn jest prawidłowo zarządzany – oczywiście trudno będzie to zrobić zdalnie, ale warto na pewno kierować się tym, czy posiada on odpowiednie certyfikaty, m.in. ISO 9001 i HACCP dotyczący bezpieczeństwa.
- Wybierz magazyn dopasowany do Twoich produktów – nie ma tu mowy o uniwersalności, bo innego typu magazynu będzie wymagać żywność, a zupełnie innego np. części samochodowe. Warto też od razu zdecydować się na magazyn wysokiego składowania przewidując, że nasz biznes może się szybko rozwinąć.
- Wybieraj magazyny w pełni zautomatyzowane – to bardzo ważne, bo świadczy o tym, że zarządca magazynu solidnie w niego zainwestował. Musisz mieć możliwość zdalnego monitorowania stanu magazynowego, otrzymywania raportów od zarządcy itd. Nowoczesny magazyn musi być po prostu w pełni zinformatyzowany i posiadać system do zarządzania stanem.
- Sprawdź, czy wynajmujesz powierzchnię w jednym obiekcie magazynowym – to bardzo ważne, bo jeśli jest inaczej, to może się okazać, że poniesiesz dodatkowy koszt związany z transportem towarów do budynku, gdzie jest on wydawany.
- Poszukaj opinii o danym magazynie – w Internecie można znaleźć wszystko, a na forach logistycznych użytkownicy często dzielą się swoimi opiniami na temat solidności danego magazynu. Warto brać takie głosy pod uwagę, ale nie bezkrytycznie, bo często niepochlebne opinie mogą być efektem działań konkurencji.
- Pomyśl o pakiecie – sama powierzchnia magazynowa to może być za mało, aby móc efektywnie wykorzystać jej potencjał. Dlatego coraz częściej spotyka się oferty dotyczące również objęcia naszego towaru opieką operatora logistycznego. Zapewni nam on także transport, a niejednokrotnie również cały system spedycyjny połączony z zarządzaniem stanem magazynowym. To dobra opcja dla większych firm, które nie chcą póki co inwestować we własny magazyn.
Wydawać by się mogło, że wynajem powierzchni magazynowej jest rozwiązaniem na krótką metę, zarezerwowanym tylko dla małych biznesów. Tak być absolutnie nie musi. Warto tę możliwość traktować w formie początkowego wsparcia dla swojej firmy. W ten sposób unikamy bardzo wysokich kosztów związanych z utrzymaniem własnego magazynu, z barków spada nam też solidna odpowiedzialność.
Po pewnym czasie możemy oczywiście uznać, że jednak potrzebujemy magazynu na wyłączność. Wówczas będziemy mogli wykorzystać zdobyte już doświadczenie i lepiej określimy, jak powinna wyglądać i działań nasza powierzchnia magazynowa.