Transport zabytkowego samochodu z Japonii – jak to zorganizować?

Remigisz Szulc
20.05.2021

Zabytkowe samochody są świetną lokatą kapitału i mogą stanowić doskonałą inwestycję z wysoką stopą zwrotu. Nic dziwnego, że w dobie nadpodaży pieniądza i galopującej inflacji coraz więcej osób decyduje się na zakup old- lub youngtimera. Jednym z najatrakcyjniejszych rynków jest Japonia, gdzie zabytkowe czy rzadkie auto można kupić online na specjalnej aukcji. Pozostaje jednak jeszcze kwestia przetransportowania go do kraju. Jak to zorganizować?

Wybierz usługę pośrednika

W transporcie samochodów z Japonii do Polski pośredniczą niektóre firmy spedycyjne specjalizujące się w przewozach drogą morską – to jedyna opcja w przypadku takiego towaru, jak auto. Warto zdecydować się na taką usługę, ponieważ firma bierze na siebie nie tylko kwestie logistyczne, ale też związane z papierologią.

Wybierając pośrednika zwróć uwagę na to, czy:

  • zapewnia on obsługę w sposób kompleksowy, włącznie z załatwieniem pozwolenia na wywóz pojazdu z Japonii,
  • ma doświadczenie w transportowaniu zabytkowych pojazdów,
  • gwarantuje dostarczenie auta w nienaruszonym stanie.

Ile trwa podróż auta z Japonii do Polski?

Średni czas transportu drogą morską do portu w Gdyni wynosi około 50 dni. Możliwe jest, że auto pojawi się w Polsce szybciej, ale tutaj już trzeba liczyć na szczęście. Jak pokazał przypadek zablokowania Kanału Sueskiego w logistyce morskiej może zdarzyć się dosłownie wszystko, dlatego nikt nie zagwarantuje Ci, że samochód będzie do odbioru konkretnego dnia.

Rada

Jeśli bardzo Ci się spieszy, to dobrym pomysłem może być zażyczenie sobie dostarczenia auta do portu w Niemczech, na przykład w Hamburgu. Stamtąd będzie można przetransportować go do Polski na lawecie.

Oczywiście po dostarczeniu auta do portu na terytorium Unii Europejskiej trzeba będzie załatwić sprawy celne – towary spoza Unii podlegają standardowemu ocleniu i taki ładunek musi zostać zgłoszony. Zwykle zajmuje się tym pośrednik.

Transport pod drzwi

Z portu morskiego samochód musi być jeszcze dostarczony pod wskazany adres. Ponieważ nie jest zarejestrowany, nie może poruszać się po polskich drogach. Standardowo więc przewozi się auto na lawecie, już bez kontenera. Może to być element kompleksowej usługi świadczonej przez pośrednika, choć w grę wchodzi też wynajęcie lawety we własnym zakresie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie