Transport międzynarodowy – jak możesz wspomóc swoją firmę w dobie COVID-19?

Maciej Piwowski
12.04.2021

Nie jest żadną tajemnicą, że pandemia solidnie daje się we znaki przewoźnikom, zwłaszcza międzynarodowym. Jeśli transportujesz towary po całej Europie, to dobrze wiesz, z jak wieloma problemami borykają się Twoi kierowcy – testy, korki na granicach, lotne kontrole, kwarantanny etc. ta sytuacja szybko się nie poprawi, dlatego już teraz powinieneś wprowadzić rozwiązania, które realnie wesprą Twoją firmę transportową w dobie COVID-19. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Sfinansuj kierowcom testy

To bardzo dobry pomysł, nawet pomimo tego, że finansowanie testów nieco nadszarpnie Twoim budżetem. Dzięki temu kierowcy będą jednak mogli swobodnie przekraczać granice europejskich krajów, nie tracić czasu w kolejkach do punktów testowania, a tym bardziej ryzykować, że zostaną zatrzymani przez policję z powodu braku aktualnego testu w kierunku koronawirusa.

Rada

Sprawdź, czy kraje, których granice przekraczają kierowcy, nie respektują testów antygenowych – są znacznie tańsze niż testy PCR. Koszt to około 150 złotych.

Bezwzględnie wymagaj przestrzegania zaleceń sanitarnych

Tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Już dawno powinieneś wprowadzić w firmie żelazną zasadę przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych, w tym używania maseczek jednorazowych lub FFP2/FFP3, dezynfekowania rąk i wnętrza pojazdu po każdej jeździe, nieprzychodzenia do pracy z objawami infekcji.

Nie chodzi tutaj o gnębienie kierowców, ale o zadbanie o interes firmy. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby nagle ¾ załogi zachorowało i zostało wysłane na izolację? Kto miałby dostarczyć towary dla klientów?

Zatrudnij logistyka do układania tras przejazdu

W dobie COVID-19 utworzenie takiego stanowiska w firmie oferującej transport międzynarodowy wydaje się być wręcz koniecznością. Logistyk będzie na bieżąco z przepisami pandemicznymi w Europie, co pozwoli mu tak układać trasy przejazdu, aby zminimalizować ryzyko długiego przestoju na granicy czy tym bardziej zawrócenia kierowcy.

Do zadań logistyka należy również kontrolowanie procesu testowania kierowców oraz zaopatrzenia ich w niezbędne środki ochrony osobistej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie