Transport kolejowy – efektywna i ekologiczna spedycja międzynarodowa

Mateusz Nowak
07.03.2017

Spedycja kolejowa to powszechnie wykorzystywany rodzaj transportu towarów z powodzeniem stosowany przede wszystkim na dużych odległościach. Dzisiaj przedstawimy jego zalety w kontekście współczesnych wymagań klientów i ochrony środowiska.

Spedycja kolejowa międzynarodowa

Transport kolejowy międzynarodowy to powszechnie wykorzystywany sposób transportu towarów i surowców na duże odległości. Wykorzystywany jest zarówno w transporcie kontynentalnym – na przykład na terenie Europy, jak i międzykontynentalnym.

W krajach takich, jak: Niemcy, Holandia, Szwajcaria czy Belgia sieć kolejowa jest wysoko rozwinięta i wciąż poszerza się wraz z podniesieniem jakości torów w sposób umożliwiający uzyskiwanie większej prędkości pociągów. W Rosji, Austrii i Chinach sieć kolejowa natomiast jest mniej rozwinięta, ale za to łączy ze sobą miejscowości położone w dużych odległościach od siebie.

Transport kolejowy z Chin

Przykładem połączenia obu trybów lokacji tras kolejowych jest Nowy Jedwabny Szlak oparty o transport kolejowy pomiędzy Chinami a krajami europejskimi. Dzięki budowie NJS, którego trasa biegnie z Chin przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, transport kolejowy z krajów dalekowschodniej Azji, w tym szczególnie z Chin, zyskuje na popularności. Gwarantuje on zoptymalizowany pod względem czasu i kosztów przewóz towarów.

Nowy Jedwabny Szlak to obecnie kilka regularnych linii, które są stale rozbudowywane. Jedna z nich prowadzi z chińskiego Zhengzhou do centrum intermodalnego pod Warszawą, gdzie towary przeznaczone do krajów Europy Zachodniej rozprowadzane są pociągami lub samochodami ciężarowymi. Poszczególne nitki Jedwabnego Szlaku obsługiwane są we współpracy pomiędzy stroną chińską, a europejskimi firmami.

Systematycznie zwiększa się zainteresowanie klientów usługami oferowanymi przez ekspresowe pociągi multimodalne, które zapewniają zarówno stosunkowo niskie ceny oraz szybki czas transportu, jak i niezawodność oraz bezpieczeństwo przewożonego towaru.

Kolej – czas to pieniądz

Transport kolejowy działa na innych warunkach niż transport drogowy, dlatego oferuje inne zalety, niż tradycyjny transport samochodami ciężarowymi. Co przemawia na korzyść pociągów?

Ekspresowe pociągi towarowe to rozwiązanie pozwalające na stosunkowo szybki i jednocześnie ekonomiczny przewóz dużych ilości towarów. Jednym składem można naraz przewieźć nawet do 1000 ton ładunku, co znacznie zmniejsza jednostkowe koszty transportu. Kolej nie stwarza ograniczeń w zakresie rodzaju przewożonego towaru – z powodzeniem można transportować zarówno drobnicę, jak i substancje płynne, wymagające specyficznych warunków temperaturowych czy sprzęt wielkogabarytowy. Kolej nie zna problemu korków – tu ruch odbywa się płynnie zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy, a utrudnienia na szynach występują niezmiernie rzadko. Transport kolejowy nie jest również uzależniony od warunków pogodowych i drogowych.

Ekologia transportu drogowego

W Polsce borykamy się z dokuczliwym problemem smogu związanym z zanieczyszczeniem powietrza pyłami pochodzącymi ze spalania węgla i jego pochodnych oraz emisji spalin. Tymczasem transport kolejowy ma znaczną przewagę w zakresie dbałości o środowisko naturalne, ponieważ na tle transportu drogowego i lotniczego wytwarza dużo mniej spalin. W przeliczeniu na jednostkę pracy przewozowej pociąg zanieczyszcza powietrze 3 razy mniej niż samochód i 5 razy mniej niż samolot. Kolej jest także źródłem mniejszego zanieczyszczenia środowiska w postaci hałasu.

Pociągi to także mniej innych elementów niekorzystnych – na torach rzadko zdarzają się wypadki, więc nie generują kosztów wzywania służb takich jak straż pożarna, policja i pogotowie. Transport kolejowy ma również znaczenie w zakresie polityki i ekonomii przestrzennej terenów mocno zurbanizowanych – tory zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż drogi.

Unia Europejska planuje zwiększyć udział transportu kolejowego kosztem transportu drogowego, który staje się bardziej ekologiczną alternatywą dla transportu samochodowego. Kolej ponadto może stać się sposobem na zmniejszenie tłoku komunikacyjnego w miastach oraz na obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Co najczęściej przewozi się pociągami?

W klasyfikacji towarów transportowanych drogą kolejową prym wiedzie węgiel kamienny. Następnie metale i wyroby metalowe, kamienie, rudy, ropa i jej przetwory oraz koks i węgiel brunatny.

Jednakże transport kolejowy wykorzystywany jest coraz częściej do przewozu zróżnicowanej gamy towarów. Dzięki zastosowaniu kontenerów koleją przewozi się także drobnicę, substancje płynne, towary wymagające chłodzenia (w kontenerach chłodniach) czy towary wielkogabarytowe lub o niestandardowych wielkościach. Co więcej, kolej stała się doskonałą alternatywą nie tylko dla transportu samochodami ciężarowymi, ale także transportu morskiego, wobec którego jest znacznie szybsza i jednocześnie pozwala na przewóz ogromnej ilości towarów (w Europie dopuszczalna długość składów wynosi do 600m, zatem pociąg intermodalny może przewieźć jednorazowo prawie 100 kontenerów o zawartości 11 palet każdy).

Źródło: Symlog - firma spedycyjna

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie