Transport intermodalny – kiedy najbardziej się opłaca?

Jerzy Biernacki
14.11.2022

Efektywny transport towarów na dużą i małą odległość to dziś podstawa całego sektora usługowo-handlowego. W czasach, w których łańcuchy dostaw potrafią być mocno obciążone lub nawet zrywane, pewny, szybki i ekonomiczny przewóz towarów zyskuje na znaczeniu.

To właśnie dlatego obserwowany jest lawinowy wzrost popularności przewozu intermodalnego, na co wyraźnie wskazują dane Eurostatu. Warto dodać, że transport intermodalny w Polsce stanowi obecnie zaledwie 10%, a średnia w krajach Europy Zachodniej to 23%.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z transportu intermodalnego, to przedstawiamy garść cennych informacji o tym coraz popularniejszym sposobie na przewóz towarów z kraju i z zagranicy.

Czym jest transport intermodalny?

Transport intermodalny bywa także często nazywany kombinowanym. Polega on na przemieszczaniu ładunku za pomocą więcej niż jednego środka transportu. Świetnym tego przykładem jest transport bananów z Brazylii, które swoją podróż zaczynają na pokładzie statku, następnie jadą koleją do punktu rozładunkowego, skąd przewożone są w miejsce docelowe tirem.

Podstawą transportu intermodalnego jest to, że towar przez całą długość trasy pozostaje w tej samej jednostce ładunkowej, takiej jak nadwozie BDF lub kontener.

Jaka jest główna różnica pomiędzy transportem multimodalny a intermodalnym? Otóż w przewozie multimodalnym możliwe jest przeładowanie towaru na różne jednostki ładunkowe. Daje to większe możliwości co do logistycznego zaplanowania całej trasy, jednakże jednocześnie jest też o wiele trudniejsze do właściwej koordynacji.

Z tego też powodu to transport intermodalny cieszy się obecnie stale rosnącą popularnością. Dotyczy to zarówno przewozów krajowych, jak i międzynarodowych.

Zalety transportu intermodalnego

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wybór transportu intermodalnego, ze względu na jego liczne zalety. Oto niektóre z nich!

  • Optymalizację kosztów transportu – możliwość optymalizacji transportu ze względu na jego koszt to jeden z ważniejszych wyróżników transportu intermodalnego. Jest to dostrzegalne w transporcie krajowym oraz międzynarodowym.
  • Wysokie bezpieczeństwo towaru – jeden kontener lub nadwozie BDF zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przewożonego towaru. Zamknięty ładunek nie jest wówczas narażony na kradzież lub uszkodzenie w trakcie przeładunku.
  • Większą wydajność transportu – moc przerobowa połączonych sposobów transportu ładunku sprawia, że możliwe jest przewożenie większej ilości towarów.
  • Duży zasięg – możliwość sprawnego i szybkiego przetransportowania towarów z odległych lokalizacji, takich jak Azja, Ameryka lub nawet Australia.
  • Większą szybkość transportu – dobrze zoptymalizowany transport intermodalny jest szybki i sprawny, gdyż opiera się na sprawdzonych i dobrze znanych przewoźnikowi szlakach logistycznych. Dzięki temu transport towaru, nawet z odległej lokalizacji, jest zawsze na czas.

Jakie są wady tego typu transportu?

Wady transportu intermodalnego pojawiają się najczęściej wtedy, gdy nie opiera się on na nowoczesnej infrastrukturze przewozowej. Kolejnym wyzwalaczem wad przewozu intermodalnego jest słaby plan przewozowy, ponieważ taki przewóz potrafi być wówczas nieefektywny.

Do wad możemy także zaliczyć brak możliwości przeładunku w każdym miejscu, jednak transport intermodalny ma zdecydowanie więcej zalet niż wad!

To właśnie dlatego jego popularność rośnie w takim tempie. Świetnym tego przykładem jest list włoskich stowarzyszeń transportowych, które podkreślają mocne strony transportu intermodalnego.

Włoskie firmy opublikowały list, w którym bardzo wyraźnie zaznaczono rolę transportu intermodalnego w trakcie pandemii. Sygnatariusze listy podkreślili, że transport intermodalny „pełni strategiczną rolę, ponieważ jest w stanie przewieźć duże ilości towarów na duże odległości, po stałych i kontrolowanych trasach, przy wykorzystaniu ograniczonego i łatwo kontrolowalnego personelu”.

Skorzystaj z profesjonalnych usług transportowych Bial-Mich!

Wybór przewoźnika w kontekście transportu intermodalnego ma kluczowe znaczenie. Na szczególną uwagę zasługują profesjonalne usługi transportowe firmy Bial-Mich. Bogate doświadczenie w branży, zespół zawodowców oraz współpraca ze sprawdzonymi i doświadczonymi firmami z sektora logistyki to tylko niektóre zalety tej firmy.

Wybierz transport intermodalny z Bial-Mich.

Warto wspomnieć także wielojęzyczną kadrę, która gwarantuje maksymalną szybkość wszystkich formalności oraz kompleksową organizację łańcucha dostaw. Dzięki tym zaletom poziom satysfakcji klientów jest zawsze na niezmiennie wysokim poziomie.

Bial-Mich w swoim szerokim wachlarzu usług ma także transport intermodalny, który wyróżnia się doskonałym planowaniem ciągów logistycznych oraz kompleksowością całego przewozu. To z kolei wpływa na najszybszy czas realizacji takiego zlecenia, a także niskie koszty jego realizacji. Dlatego też Bial-Mich jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o wybór operatora transportu intermodalnego!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie