Technik logistyk: zawód (bardzo) poszukiwany

Krzysztof Jagielski
05.10.2020

Wielu młodych ludzi szuka dla siebie miejsca na rynku zatrudnienia, nie bardzo wiedząc, która branża może dać im stabilność ekonomiczną i zawodową. Nie wszyscy przecież mogą zostać programistami czy ekspertami z zakresu robotyki. Na szczęście rynek pracy potrzebuje także fachowców w zupełnie innych dziedzinach. Do grona tych najbardziej poszukiwanych możemy śmiało zaliczyć technika logistyka. Aby zdobyć uprawnienia w tym zawodzie, trzeba zdać egzamin państwowy z zakresy obsługi magazynów i/lub organizacji transportu. Dlaczego warto? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Jakie kwalifikacje zawodowe ma technik logistyk?

Technik logistyk jest fachowcem z zakresu szeroko pojętej logistyki, zarówno na poziomie magazynowania towarów, jak i ich transportowania. Po zdobyciu uprawnień może świadczyć pracę, która wymaga chociażby planowania produkcji, dystrybucji i transportu towarów, jak również zaopatrywania przedsiębiorstwa w niezbędne materiały.

Nietrudno się zatem domyślić, że technik logistyk świadczy pracę, która jest właściwie niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania jakiegokolwiek przedsiębiorstwa produkcyjnego, nie wspominając już o firmach z sektora transportowego.

Technik logistyk ma specjalistyczna wiedzę umożliwiającą mu zawiadywanie towarami, w tym ich przyjmowanie i magazynowanie. Zna i rozumie dokumentację magazynową, potrafi wdrażać i obsługiwać różnego rodzaju procesy spedycyjne.

W jakich branżach pracę znajdzie technik logistyk?

Technik logistyk jest mile widziany w każdej firmie, która stawia akcent na sprawne funkcjonowanie swojego zaplecza logistycznego, niezależnie od tego, czy korzysta z transportu lądowego, morskiego czy może powietrznego.

Naturalnymi miejscami zatrudnienia dla technika logistyka są chociażby firmy dysponujące własnymi magazynami, domy towarowe, hurtownie, firmy produkcyjne, markety (zarówno budowlane, jak i spożywcze), linie lotnicze, firmy transportowe i spedycyjne czy spółki kolejowe i morskie.

Widać zatem, że dobrze wykształcony technik logistyk ma szerokie pole do popisu w zakresie znalezienia atrakcyjnej, porządnie wynagradzanej pracy. Zwłaszcza, że na polskim rynku nadal bardzo brakuje fachowców w tej dziedzinie – co może brzmieć paradoksalnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy prawdopodobnie największym w Europie zagłębiem magazynów i punktów dystrybucyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie