Regały przepływowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Andrzej Winnicki
05.09.2024

Spośród wielu rodzajów regałów stosowanych w magazynach i halach produkcyjnych, na szczególną uwagę zasługują te przepływowe. Są to wyjątkowo użyteczne konstrukcje, które charakteryzują się kilkoma zaletami i specyficznymi cechami, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Czym są regały przepływowe?

Regały przepływowe to systemy magazynowe, które umożliwiają efektywne przechowywanie i zarządzanie towarami w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Regały te wykorzystują grawitację do automatycznego przesuwania m.in. palet czy różnych pojemników z towarem wzdłuż torów rolkowych lub bieżni, co ma na celu przyspieszenie rotacji towarów.

Jak to działa?

Regały przepływowe są zbudowane z nachylonych torów rolkowych, po których towar – umieszczony na paletach lub w pojemnikach – przesuwa się pod wpływem siły grawitacji. Towar wprowadzany jest na wyższej części regału (strona załadunkowa), a następnie przesuwa się w dół do niższej części (strona rozładunkowa).

System ten działa zgodnie z zasadą FIFO, czyli First In, First Out. Oznacza to, że pierwsze produkty wprowadzone do systemu są jednocześnie pierwszymi, które opuszczają regał.

Zalety regałów przepływowych

Regały przepływowe umożliwiają przechowywanie dużej ilości towaru na mniejszej powierzchni magazynowej, co jest szczególnie przydatne w magazynach o ograniczonej przestrzeni. Zastosowanie tego systemu magazynowego pozwala np. zrezygnować z konieczności rozbudowy magazynu czy z przeprowadzki do większego obiektu.

Wdrożenie regałów magazynowych jest także ważnym krokiem w kierunku zautomatyzowania pracy magazynu, czemu sprzyja konstrukcja umożliwiająca automatyczne przesuwanie towaru.

Ponadto regały przepływowe są podstawą systemu FIFO, który zapewnia stałą i szybką rotację towarów. Jest to szczególnie ważne w przypadku magazynowaniu towarów o ograniczonym terminie przydatności, takich jak artykuły spożywcze czy farmaceutyki.

Dodajmy również, że konstrukcja regałów przepływowych eliminuje potrzebę przemieszczania towarów za pomocą wózków widłowych czy innych maszyn, co z kolei minimalizuje ryzyko uszkodzenia produktów oraz wypadków z udziałem ludzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie