Składowanie towarów– 4 zalety wynajmu magazynów

Jerzy Biernacki
24.03.2021
Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku średnich i dużych firm wiąże się często z koniecznością magazynowania towarów lub sprzętu. Budowa własnych magazynów jest bardzo kosztowna, w dodatku trudno na początku zaplanować optymalną pojemność w związku z dynamicznymi zmianami na rynku. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem często okazuje się wynajem magazynu od oferujących tego typu usługi podmiotów. Dzięki możliwościom, jakie można w ten sposób osiągnąć firma można znacznie obniżyć koszty i uniezależnić się od prowadzenia działalności w jednym miejscu. Jakie jeszcze korzyści daje wynajem magazynów?
 
  1. Odpowiednia powierzchnia magazynowa
  2. Dogodna lokalizacja
  3. Wyposażenie hali magazynowej
  4. Koszty wynajęcia magazynu

Odpowiednia powierzchnia magazynowa

W związku z dynamicznymi zmianami przez okres prowadzenia działalności gospodarczej powierzchnia magazynowa, jaka jest w danym momencie potrzebna może się znacznie zmieniać. Posiadanie własnego magazynu przez przedsiębiorstwo obarczone jest sporą niedogodnością – w jednym momencie powierzchnia magazynowa okazuje się być zbyt mała, by po pewnym czasie magazyny świeciły pustkami. Jeśli zatem firma pragnie mieć maksymalnie wykorzystany magazyn wynajem jest najlepszym rozwiązaniem. W taki przypadku ciężar zagwarantowania odpowiedniej powierzchni magazynowej spada na podmiot, który oferuje usługi wynajmu. Kluczowe jest dokładne oszacowanie potrzeb przez przedsiębiorstwo produkcyjne lub usługowe i to nie tylko aktualnych, ale również przyszłych, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty wielkogabarytowe. Powinno się uwzględnić fakt, iż towary będą tam nie tylko składowane, ale również załadowywane i rozładowywane na miejscu, a co a tym idzie konieczne będzie dokładne rozplanowanie ich położenia w magazynie.

Dogodna lokalizacja

Budowa własnego miejsca do składowania towarów nie zawsze jest możliwa, dlatego ogłoszenia typu „wynajmę magazyn” pojawiają się coraz częściej. Trudności w znalezieniu odpowiedniej działki, położonej możliwie blisko firmy wymuszają poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia, znajdujące się w pobliżu miejsca prowadzenia działalności umożliwiają działanie i rozwój przedsiębiorstw. Ponieważ z reguły znajdują się one w pobliżu ważniejszych ciągów komunikacyjnych, nie występują w przypadku korzystania z nich większe problemy logistyczne. W dodatku zakup ziemi w centrach i okolicach większych miast jest niekiedy niemożliwy – gotowy do wynajęcia magazyn stanowi wówczas jedyne rozwiązanie. Odpowiednia lokalizacja to także kluczowy czynnik w przypadku firm, które działają na dużych obszarach. Budowa magazynów w każdym miejscu, w którym prowadzona jest działalność mija się z celem, zwłaszcza jeśli podmiot często zmienia obsługiwany rejon. Wynajem magazynu w pobliskim rejonie jest znacznie lepszą opcją.

Wyposażenie hali magazynowej

Bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę szukając magazynu do wynajęcia, jest wyposażenie i możliwość jego dostosowania do potrzeb. Większość hal tego typu posiada urządzenia oraz maszyny, które zapewniają zoptymalizowanie wykorzystania powierzchni magazynowej. W przypadku wynajmu magazynu pozbawionego tego typu sprzętu należy zadbać o jego posiadanie we własnym zakresie. Magazyny do wynajęcia posiadają doprowadzone media oraz wydzielone niezbędne sektory, co umozliia znacznie łatwiejsze składowanie towarów. Bardzo przydatną rzeczą jest strefa odbioru towarów oraz rampy, umożliwiające wygodny załadunek i rozładunek. Podmioty, które oferują wynajem hal magazynowych potrafią je dostosować do specyficznych wymagań klientów, dzięki czemu każda firma potrzebująca tego typu usług będzie mogła je wykorzystać do własnych potrzeb. Na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją żywności wymagać będą zachowania odpowiedniej temperatury i wilgotności, z kolei firmy transportowe sporej ilości miejsca oraz dobrego połączenia z głównymi arteriami komunikacyjnymi.

Koszty wynajęcia magazynu

Biorąc pod uwagę koszty wynajęcia magazynu należy mieć na uwadze fakt, iż będą one zawsze znacznie niższe niż koszt budowy własnej hali. Planując wykonanie własnego magazynu musimy kupić ziemię, wynająć ekipę budowlaną, dobrze zaprojektować jego wielkość ale także zastanowić się, co zrobić z nim po zaprzestaniu działalności. W przypadku wynajmowania magazynu jedynym zmartwieniem jest wysokość comiesięcznych opłat, natomiast zyski, jakie daje wynajem magazynu są znacznie większe. Zwłaszcza w przypadku firm, które prowadzą działalność nie tylko na terenie Polski, ale również w innych krajach, możliwość skorzystania z usług podmiotu, oferującego powierzchnie magazynowe w newralgicznych miejscach jest bezcenna. Na poniesione koszty ma również wpływ fakt, iż opłacana jest tylko faktyczna usługa w momencie jej wykonywania – w przypadku przeniesienia lub zaniechania działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo koszty wynajmu spadają do zera. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia stanowią więc najlepszą alternatywę dla wszystkich podmiotów, które potrzebują sporo miejsca do składowania własnych towarów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie