Rodzaje naczep stosowanych w transporcie drogowym

Antoni Kwapisz
26.02.2018

Transport drogowy wciąż jest jednym z kluczowych elementów światowej gospodarki. Codziennie w trasę ruszają miliony zestawów złożonych z ciągnika siodłowego i naczepy. Wnikliwi obserwatorzy mogą się domyślić, co aktualnie przewozi dany pojazd. Wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj naczepy. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje aż 10 wersji naczep drogowych, które są stworzone do transportu zupełnie innych ładunków. Opisujemy je w naszym poradniku.

Naczepa typu chłodnia

Ten typ naczepy służy do przewożenia ładunków wymagających stałej, niskiej temperatury. Dba o to wydajny agregat. Najczęściej w chłodniach transportowana jest żywność przeznaczona do przechowywania w lodówce.

Naczepa typu wywrotka

Wykorzystywana w branży budowlanej, przeznaczona do transportu materiałów sypkich i kopalin, ale też paliw, jak węgiel czy pellet. Wywrotka umożliwia łatwe i precyzyjne wyładowanie towaru na placu.

Naczepa typu cysterna

Oczywiście służy do transportu paliw oraz wszelkich materiałów płynnych, jak chociażby mleko czy woda.

Tego typu naczep używa Best Partners do przewozu gazu ziemnego w transporcie drogowym.

Naczepa typu silos

W tej naczepie przewożone są materiały sypkie o przeznaczeniu spożywczym, głównie produkty rolne: mąki, cukier, pasza, zboża.

Naczepa niskopodwoziowa

Przewozi się na niej pojazdy i maszyny o znacznej masie. Przed wyruszeniem w trasę kluczowe jest ustalenie maksymalnej dopuszczalnej masy zestawu drogowego oraz zaplanowanie drogi z uwzględnieniem przeszkód, jak nisko zawieszone mosty i wiadukty.

Naczepa do przewozu szkła

Posiada specjalną konstrukcję wewnętrzną z uchwytami, dzięki którym możliwe jest bezpieczne przewożenie gotowych tafli szkła z hut do docelowych odbiorców.

Naczepa podkontenerowa

Służy do przewozu kontenerów transportowych do i z portu przeładunkowego. Taka naczepa ma charakterystyczne, niskie podwozie.

Naczepa do przewozu betonu

Czyli popularna „gruszka”. Transportowany beton musi być okresowo mieszany, aby nie stężał.

Naczepa uniwersalna

Czyli po prostu popularna skrzynia z plandeką. Można na niej transportować wszelkie materiały, które nie wymagają rygorystycznych warunków przewozu, np. sprzęt elektroniczny na paletach.

Naczepa typu izoterma

Charakterystyczny rodzaj naczepy przeznaczony do transportu ładunków wymagających stałej temperatury.

Jak widać istnieje wiele rodzajów naczep, a na rynku pojawiają się także wersje specjalistyczne, produkowane na zamówienie konkretnych firm transportowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie